Miryokefalon Savaşı ve bu savaşın Türk tarihi açısından önemi

Miryokefalon Savaşı ve bu savaşın Türk tarihi açısından önemi
Miryokefalon Savaşı ve bu savaşın Türk tarihi açısından önemi hakkında neler biliyorsunuz bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Anadolu’nun Türk yurdu olmasında tarih içinde birçok önemli savaş meydana gelmiştir. Bunlardan ilki 1040 yılında gerçekleşen Dandanakan Savaşıdır. Ardından 1071 yılında Bizans ile Türk orduları arasında Malazgirt Savaşı meydana gelerek Anadolu’nun kapıları Türklere açılmıştır. 1176 yılında gerçekleşen Miryokefalon Savaşı sonucunda Anadolu coğrafyası Türk yurdu haline gelmiştir. bu savaşla Anadolu’nun Türklere ait olduğu kanıtlanmıştır. Anadolu coğrafyasından Türklerin çıkarılamayacağı anlaşılmıştır. Türkler, Anadolu’yu yurt edinmiş ve bedel ödeyerek vatanlarını savunmaya başlamışlardır. Bin yıllık vetire böylece kesin olarak başlamıştır. Tarih boyunca da bu şekilde de devam etmiştir. En son Milli Mücadele de Anadolu’nun terk edilemez olduğu gözler önüne sermiştir.

  • Miryokefalon Savaşı, Anadolu Selçuklu Devleti ile Bizans İmparatorluğu arasında yapılmıştır. (1176)
  • Bu savaştan sonra Anadolu’da siyasi birlik kurulmuş, genişlemeye devam edilmiştir.
  • Bu savaş sonrası Bizans İmparatorluğunun uyguladığı strateji savunma, Türklerinki ise saldırma olmuştur.
  • Anadolu’ya Türkiye denilmesi bu savaş sonrası olmuştur. (Bizanslı ve Batılı tarihçiler tarafından)
  • Anadolu’daki Bizans hâkimiyeti son bulmuş, Türklerin eline geçmiştir.
  • Miryokefalon Savaşı, vatan kurtaran bir savaştır.

74
247
180
44
68
5
238
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.