Mübadele ile yer değiştiren bir aile ile tanıştınız mı

Mübadele ile yer değiştiren bir aile ile tanıştınız mı
Mübadele ile yer değiştiren bir aile ile tanıştınız mı, mübadele sonucunda göç etmiş bir aile ve yaşadıkları hakkında bir araştırma yapınız bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Lozan Antlaşması sonrasında en büyük sorunlardan biri de nüfus mübadelesinin yapılması olmuştur. Batı Trakya ve Kıbrıs gibi yerlerde yaşayan kişilerin Türkiye’ye taşınması söz konusu olmuştur. Türkiye topraklarındaki azınlıklar da ülkelerine dönmek durumunda kalmıştır.

Mübadele ile yer değiştiren birçok aile bulunmaktadır. Bu aileler daha çok Batı Trakya’dan gelmiştir. Selanik göçmeni olan aileler genelde Karadeniz kıyılarına yerleşmişlerdir. Mübadele sonucunda nüfus sorunu da çözülmüştür. Bu sorunların çözülmesinde Türkiye Cumhuriyeti etkin bir siyaset ve politika güderek başarılı olmuştur.

Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Anadolu’da yaşayan Rumlarla, Yunanistan’da kalmış Türklerin, iki devletin hükümetlerinin anlaşmaları ile karşılıklı olarak yer değiştirmesidir. Bu şekilde göç etmiş olan insanlara ‘mübadil göçmenleri’ denilmektedir. Göçmenler Selanik’ten vapurlarla, trenle ve karayolu ile Anadolu’ya gönderilmişlerdir. Vapurlarla gelenler İstanbul, İzmir, Samsun ve Mersin limanlarına çıkmışlar, oralardan da Anadolu’nun çeşitli yerlerine dağıtılmışlardır. Daha çok da Rumların boşalttığı köylere ve kasabalara iskan edilmişlerdir. Buralar Adana, Kapadokya Yöresi, Kayseri, Tokat, Samsun, İzmir, Kıyı Ege kasabaları, Trakya’nın güneyi, Bilecik (Lefke/Osmaneli) Bursa (Gemlik, Mudanya) gibi yerlerdir. Mübadele göçü sırasında yollara düşen insanlar çok zahmet çekmişlerdir. Hastalıklardan, açlıktan hayatını kaybedenler olmuştur. Gittikleri yerlerde rahat, huzur bulamamışlardır. Adeta bir insanlık dramı yaşanmıştır.

4
22
2
12
16
32
29
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.