Muharrem orucu hakkında araştırma yapınız

Muharrem orucu hakkında araştırma yapınız
Muharrem orucu hakkında sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Muharrem, sözlükte; “haram kılınan, yasaklanan; kutsal olan” vb. anlamlara gelir. Hicri takvime göre yılın ilk ayı muharremdir.

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.), muharrem ayını “Allah’ın ayı” olarak nitelendirmiştir. Ramazandan sonraki en faziletli orucun bu ayda tutulan oruç olduğunu bildirmiştir.

Hemen hemen bütün Müslüman toplumlarda, muharrem ayının onuncu günü “aşure” diye adlandırılır. Hz. Muhammed (s.a.v.) peygamberlikten önce ve peygamber olduktan sonra bu ayın dokuz, on ve on birinci günlerinde oruç tutmuştur. Müslümanlarada bu günlerde oruç tutmalarını tavsiye etmiştir.

Genel olarak bütün Müslüman toplumlarda muharrem ayına önem verilir. Muharrem ayının dokuz, on ve on birinci günleri oruçlu geçirmeye özen gösterilir. Bu ay boyunca Hz. Peygambere ve onun ehl-i beytine salavat getirilir. Başta Hz. Hüseyin olmak üzere, Kerbelâ’da şehit düşen Peygamber yakınları ve diğer Müslümanlar için mersiyeler ve dualar okunur. Aşure pişirilerek komşu, dost ve akrabalara dağıtılır.

1879
690
2012
386
935
390
2058
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
4 Yorum