Mustafa Kemal’in inkılapçı kişiliğiyle 31 Mart Olayı’nın bastırılmasında görev alması

Mustafa Kemal’in inkılapçı kişiliğiyle 31 Mart Olayı’nın bastırılmasında görev alması
Mustafa Kemal’in inkılapçı kişiliğiyle 31 Mart Olayı’nın bastırılmasında görev alması arasında nasıl bir bağlantı kurabilirsiniz bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Mustafa Kemal, 1905 senesinde Osmanlı askeri okullarından mezun olan bir Osmanlı subayı olarak faaliyet göstermeye ve vazife almaya başlamıştır. Bu nedenle Osmanlı döneminde yaptığı faaliyetler ile Osmanlı’nın yıkılmaya yüz tuttuğu büyük savaş sonrası yıllardaki kararları ve faaliyetleri arasında farklılıklar bulunmaktadır.

Mustafa Kemal’in inkılapçı bir kimliği vardır. Bu devrimci kimliğini, köhneleşmiş devlet unsurlarını devirmek için kullanmıştır. Bu nedenle 31 Mart Olayı’nın bastırılmasında asker olarak görev alarak vazifesini yerine getirmeyi başarmıştır. Bu onun askeri disiplin içindeki tavrını ve tarzını gösteren en önemli olaylardan biri olarak tarihe geçmiştir.

323
77
256
38
36
122
168
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.