Namazın kılınış şartları nelerdir, namaza başlamadan yerine getirmemiz gereken şartlar nelerdir

Namazın kılınış şartları nelerdir, namaza başlamadan yerine getirmemiz gereken şartlar nelerdir
Namazın kılınış şartları nelerdir, namaza başlamadan yerine getirmemiz gereken şartlar nelerdir, namaz kılarken yerine getirmemiz gereken şartlar nelerdir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Namazın kılınış şartları aslında namazın farzlarıdır. Namazın farzlarını yerine getirmeden, namazın kılınması için gereken şartları yerine getirmiş sayılmayız. Namazın farzları, yani namazın kılınış şartları12 tanedir. Peki bunlar nelerdir?

Namazın dışında yani namazdan önce ve namazın içinde yani namaz kılarken yerine getirmemiz gereken şartlar vardır. Bunların 6 tanesi namazın dışındaki şartlar, 6 tanesi de namazın içindekiler olmak üzere toplam 12 tanedir.

Namaza başlamadan yerine getirmemiz gereken şartlar

1- Hadesten tahâret; gözümüzle görülmeyen pisliklerden temizlenmektir. Abdest almak, gusül abdesti almak, bunların mümkün olmadığı zamanlarda teyemmüm almak gibi.

2- Necâsetten tahâret; gözümüzle görülen pisliklerden temizlenmektir. Vücudumuzun, elbisenin ve namaz kılınacak yerin pis sayılan şeylerden temizlemesidir.

3- Setr-i avret; örtülmesi gereken yerlerin örtülmesi demektir. Erkeğin avret yeri, göbeğinden diz kapağına kadardır. Kadınların ise, yüz, ayak ve ellerinden başka her yeri avrettir.

4- İstikbâl-i kıble; namaz kılan kimsenin Kıble yani Kâbe yönüne dönmesi demektir.

5- Vakit; her namazın kendi vakitleri içinde kılınması gereklidir. Vakit günün belli zaman dilimlerinde yerine getirilmesi gereken bir şarttır.

6- Niyet; kılınacak olan namaza kalb ile niyet etmektir.

Namaz kılarken yerine getirmemiz gereken şartlar

1. İftitah Tekbiri Namaza “Allahu Ekber” diyerek başlamak.
2. Kıyam Namazda ayakta durmak.
3. Kıraat Namazda Kur’an okumak.
4. Rükû Elleri dizlere koyarak eğilmek.
5. Secde Alın, burun, dizler, eller ve ayakları yere koymak.
6. Kâde-i Âhire Namazın sonunda “Ettehiyyâtü” duasını okuyacak kadar oturmak.

Namazın eksiksik, dosdoğru olması için namazın şartlarına uymamız çok önemlidir. Namazın şartlarını yani farzlarını eksik veya hatalı yaptığımızda namazımız kabul olmaz. Bunlardan bir tanesi eksik olduğunda veya yapılmadığında o namaz kılınmamış sayılır. Bu durumlarda o eksiğimizi veya hatamızı gidererek namazı tekrar kılmalıyız. Örneğin, namaz kıldıktan sonra kıbleye dönmediğinizi farkettiniz o zaman namazınız olmaz. Veya namazda rükuya gitmeden direk secdeye kapandınız o zaman namazın kabul olmaz.

Peygamber Efendimiz (S.a.v.); “İnsanların hırsızlıkta en ileri olanı, kendi namazından çalan kimsedir.”

1
1
1
0
1
1
1
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.