Nesibe Aydın Okulları TEOG sınavlarını değerlendirdi

Nesibe Aydın Okulları TEOG sınavlarını değerlendirdi

23 Kasım 2016 – MEB 1. TEOG SINAVLARIYLA İLGİLİ YORUMLARI1. OTURUM: Türkçe – Matematik – Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi

NESİBE AYDIN OKULLARININ
23 Kasım 2016 – MEB 1. TEOG SINAVLARIYLA İLGİLİ YORUMLARI
1. OTURUM: Türkçe – Matematik – Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
 
1. TÜRKÇE SORULARI
 
23 Kasım 2016 TEOG sınavının Türkçe bölümünün %70’ini (14 soru) Anlam konuları, %30’unu (6 soru) ise Dil Bilgisi konuları ve Yazı Türleri oluşturmaktadır. Geçen senelerde de MEB, ağırlığı anlam konularına verdiği için konu dağılımlarında beklenmedik bir durum söz konusu olmamıştır.
 
Sınavdaki 3 sorunun (%15) kolay, 13 sorunun (%65) orta, 4 sorunun (%20) ise zor düzeyde olduğu görülmüştür. Daha önceki TEOG sınavlarında da benzer bir dağılım söz konusudur. Ancak, bu TEOG sınavında kolay soruların oranının geçen yıllara göre daha az tutulduğu, orta derecede güçlüğe sahip soruların ise yoğunluk kazandığı söylenebilir. Zor soru oranlarında ise bir değişiklik olmamıştır. Birkaç paragraf sorusu beklendiği üzere düşündürücü ve çeldiricisi daha kuvvetli nitelikte hazırlanmıştır. Dil bilgisi sorularında da beklenmedik bir soru tipi yoktur.
 
Sınav sorularında dikkat çeken bir diğer unsur ise; görselli sorulara bu yıl da hiç yer verilmemiş olmasıdır. Sınavda beklenmedik veya hatalı herhangi bir soru şekliyle de karşılaşılmamıştır. MEB’in web sitesinde yayınlamış olduğu “Kazanım Kavrama Testleri” ve “Değerlendirme Sınavları” da Kasım ayı TEOG sorularıyla kazanım ve zorluk dereceleri açısından paralellik göstermektedir.
 
2. MATEMATİK SORULARI
 
23 Kasım 2016 TEOG sınavının Matematik bölümünün %35’ini (7 soru) Kareköklü Sayılar, %35’ini (7 soru) Üslü Sayılar, %5’ini (1 soru) Gerçek Sayılar,%25’ini (5 soru) Çarpanlar ve Katlar konuları oluşturmaktadır.
 
Sınavdaki 10 sorunun (%50) kolay, 9 sorunun (%45) orta, 1 sorunun (%5) zor düzeyde olduğu görülmüştür. Özellikle bu sene müfredata yeni eklenen Çarpanlar ve Katlar, EBOB – EKOK konularından da sorular sorulmuştur.
 
Sınavda, MEB ’in TEOG - 1 için yayınlamış olduğu kazanımların tamamından soru gelmiştir. Ayrıca, web sitesinde yayınlanan “Değerlendirme Sınavları” ve “Kazanım Kavrama Testleri” sınav ile paralellik göstermiş ve öğrencilere kolaylık sağlamıştır. Matematik sorularının belirleyiciliği, önceki TEOG sınavlarında olduğu gibi bu yıl da öne çıkmıştır.
 
3. DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ SORULARI
 
23 Kasım 2016 TEOG sınavının Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi bölümünün, %30’u (6 soru) Evrenin Yasaları, %15’i (3 soru) Kaza ve Kader, %15’i (3 soru) Tevekkül, %5’i (1 soru) Allah Herşeyi Bir Ölçüye göre yaratmıştır, %20’si (4 soru) Emek ve Rızık, %10’u (2 soru) Paylaşma ve Yardımlaşma, %5’i (1 soru) Ayetel Kürsi konularından sorulmuştur.
 
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi bölümünün % 35’ini (7 soru) kolay, % 40’ını (8 soru) orta, % 25’ini (5 soru) ise zor düzeyde olduğu görülmüştür.
 
2016 TEOG Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları, müfredata ve kazanımlara daha uygun ve kaliteli sorulardan oluşmaktadır. Bilgiyi kullanmayı gerektiren, anlama ve yorumlama beceresi içeren nitelikli sorulardan oluştuğu görülmektedir. Geçen yıla göre sorular zorluk bakımından benzer, içerik bakımından daha kalitelidir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.