Ömer Seyfettin - Perili Köşk (Kısa Özeti)

Ömer Seyfettin - Perili Köşk (Kısa Özeti)
Ömer Seyfettin - Perili Köşk (Kısa Özeti) yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Perili Köşk adlı öykü, ünlü yazar Ömer Seyfettin tarafından kaleme alınmıştır. İşte bu öykünün kısa bir özeti:

Sermet Bey, kalabalık ailesi için uygun bir ev aramaktadır. Gezdiği yerler arasında çam ormanının içinde beyaz bir köşk görür ve burayı kiralamak ister. Ancak köşkte görevli bekçi, köşkün perili olduğunu söyler. Perilere ve hayaletlere inanmayan Sermet Bey, yine de bu güzel köşkü tutmakta ısrar eder. Ancak zamanla köşkte yaşanan olaylar, Sermet Bey’i şaşırtır ve gerilim dolu bir hikaye başlar.

Bu öykü, hem korku hem de psikolojik tahlil öğelerini içerir. Ömer Seyfettin, perilerin varlığını kullanarak okuyucularında korku duygusu yaratmayı başarmıştır. Köşkün sırları ve gizemi, okuyucuyu içine çeker ve merak uyandırır.

Perili Köşk kısa özet

Sermet Bey ailesi ile birlikte bir ev aramaya başlar. Gezmedikleri yer kalmaz sonunda çam ormanının içinde bir köşk görür ve burayı kiralamak ister. Burada görevli olan bekçiyi bulur. Bekçi köşkün perili olduğunu söyler. Perilere hayaletlere inanmayan Sermet Bey yine de evi tutmak ister. Ev sahibi ile görüşür 3 yıllık kirayı peşin verir. Ev sahibi de aynı şekilde köşkün perili olduğunu söyler. Sermet bey bu olanları biraz garip karşılar ama üstüne düşmez. Bir zaman sonra köşkün bahçesinde beyaz bir hayalet görünüp kaybolur. Ailesi korkar ve taşınmak ister. Sermet bey bu hayaletten hiç korkmamaktadır. Sermet Bey hayaleti yakalamayı ister. Plan yapar pusu kurar ve yakalar. Beyaz örtüyü açtığında ev sahibini karşısında görür. Ev sahibi kiraları alır kiracıları kaçırır ve bir başkasına tekrar kiraya vererek dolandırıcılık yapar. Ev sahibinin sahtekarlığını gören Sermet Bey 6 yıllık kiranın verildiğine dair belgeyi ev sahibine imzalatır. Dolandırıcı ev sahibi 6 yıl hiç kira almaz.

103
120
2
0
2
105
121
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.