Onikiler neden geceleri toplanmışlardır

Onikiler neden geceleri toplanmışlardır

Onikiler neden geceleri toplanmışlardır bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Onikiler olarak adlandırılan cemiyet bu suretle kurulduktan sonra İngilizlere sezdirmemek üzere geceleri toplanarak program hazırlamaya, silah ve asker sayısını artırmaya, ani bir hareket için iaşe ve cephane sağlamaya yönelik çalışmalar yaparak mutasarrıfı da harekete ikna ettikleri gibi posta müdürü Arif Bey'i de, Urfa telgrafhanesi İngilizler'in kontrolünde bulunduğu için Karacurun'da (Hilvan) bir telgraf merkezi açılmasına ikna ettiler.

Kuva-yi Milliye'nin kazandığı muharebe" olarak yazacak ancak tüm yurt bunun destan niteliğinde bir kahramanlık savaşı olduğunu bilecek. Öyle de oldu. Onikiler öncülüğünde Fransızlara karşı 9 Şubat'ta başlayıp 11 Nisan'a kadar yöre halkının verdiği kurtuluş mücadelesi yaşandı. 

Onikiler olarak bilinen 12 kişi 4 Eylül'ü 5 Eylül'e bağlayan gece Güllüzade Osman Efendi'nin evinde ve Jandarma kumandanı Ali Rıza Bey başkanlığında toplanarak Cemiyet'in varlığını Mustafa Kemal'e bildirme kararı alırlar. Ali Rıza Bey'e yeminle bağlı olan oniki kişi şunlardı:

 1. Eski İdare Meclisi azasından Belediye Reisi Hacıkâmilzade Hacı Mustafa Efendi,
 2. Barutçuzade Hacı İmam Efendi,
 3. Eşraftan tüccar Hacıkâmilzade Hacı Mustafa Reşit Efendi,
 4. Mollazade Mahmut Efendi,
 5. 5. Polis komiserliğinden müstafi Arabi kâtibizade Şakir Efendi,
 6. Güllüzade Osman Efendi,
 7. Esnaftan Şellizade Ali Ağa,
 8. Tüccardan Nebozade Hacı İmam Efendi,
 9. Eşraftan Hacı Bedirağazade Halil Ağa,
 10. Jandarma tabur mülhakı İzmirli Adil Hulusi Efendi,
 11. Takım kumandanlarından mülazımıevvel Hüseyin Pertev Efendi,
 12. Jandarma Çavuşu Sofizade Hacı Mustafa Çavuş.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
29
20
43
9
19
23
11
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.