Osmanlıcılık düşüncesinin amacı nedir

Osmanlıcılık düşüncesinin amacı nedir

Osmanlıcılık düşüncesinin amacı nedir, kısaca açıklayalım.

Osmanlıcılık fikri Tanzimat yıllarından itibaren ortaya çıkmıştır. Sanayileş­miş Avrupa toplumunun sömürgecilik anlayışı içinde Osmanlıyı yok etmeye yö­nelik faaliyetlerine ve yüzyıllardır devam eden hilal-haç savaşının yarattığı dini ortama bağlı olarak ortaya çıkan bir kurtuluş projesidir. (Çetişli, 2007: 135)Osmanlılık fikri, 1789 Fransız İhtilalinin oluşturduğu milliyetçilik düşün­cesinin imparatorluğu parçalamasını önlemek amacıyla bütün Osmanlı teb’ası arasında yaygınlaştırılmaya çalışılır. Osmanlıcılık, Osmanlının sınırlan içindeki bütün milletlerin dil, din, ırk ayrımını gözetmeksizin Osmanlı üst kimliği altında birleştirilip kaynaştırılması düşüncesidir. îttihad-ı anâsır, ayrılıkçı hareketlerin önünü kesecek ve imparatorluğun dağılıp parçalanmasını engelleyecektir. Os­manlı yöneticileri, bu sebeple Osmanlı kimliği altında bütün halkın birleşmesini ön görür.

Osmanlı hanedanına bağlılık temel alınmaktadır. Tanzimat aydınları­nın büyük bir ümitle bağlandıktan ve bir devlet politikası olarak uyguladıkların bu düşünce Genç Osmanlılar tarafından da kabul görmüş ve savunulmuştur. Azınlıkların haklarının geliştirilmesi, onların da bu devletin bir parçası olduğu fikrinin verilmesi bundan kaynaklanır. Devletin bütün imkânlanrıdan eşit haklar doğrultusunda bir Osmanlı olarak faydalanmak, azınlıkların isyan teşebbüslerini ortandan kaldırmak içindir. Tanzimat ve Islahat Fermanlarıyla azınlıklara geniş yetkiler verilmesi onların kendilerini devletin bir parçası olarak algılamalarına zemin hazırlama amacı taşır. Ancak verilen yetkiler ve haklar devletin çöküş sü­recini hızlandırır.


Kaynak:Haber Kaynağı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
9
115
1
35
7
0
52
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.