1. HABERLER

  2. SOSYAL BİLGİLER

  3. Özgür Düşüncenin Bilimsel Gelişmelere Katkısı Cevapları
Özgür Düşüncenin Bilimsel Gelişmelere Katkısı Cevapları

Özgür Düşüncenin Bilimsel Gelişmelere Katkısı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayıncılık 4. Ünite Zaman İçinde Bilim Sayfa 144, 145 Özgür Düşüncenin Bilimsel Gelişmelere Katkısı Etkinlik Soruları ve Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Özgür Düşüncenin Bilimsel Gelişmelere Katkısı Metni Cevapları

7. Sınıf Ekoyay Sosyal Bilgiler Sayfa 144 Cevapları

“Özgür düşünce” ifadesinden ne anlıyorsunuz? Açıklayınız.

Cevap: En genel tanımıyla düşünce özgürlüğü, kişinin hiç bir engele maruz kalmadan bilgi edinmesi, edindiği bilgiler sonucu bir kanaate varması ve kendi düşünceleri sebebiyle kınanmaması, düşüncelerini yayabilmesi olarak nitelendirilebilir. 

7. Sınıf Ekoyay Sosyal Bilgiler Sayfa 145 Cevapları

Düşünce özgürlüğü, düşünceyi açıklama, bilim ve sanat hürriyetinin anayasa güvencesi altında olması neden önemlidir? Açıklayınız.

Cevap: Çünkü düşünce özgürlüğü olmazsa bilim de olmaz. Bilimin olmadığı yerde ilerleme ve gelişme de teknoloji de olmaz. Bu da insanların geçmişin karanlık dönemlerine geri dönmesi anlamına gelecektir. 

Bruno’nun yargılanma sürecini araştırınız. Edindiğiniz bilgilerden yararlanarak soruları cevaplayınız.

Neyle suçlandı?

Cevap: Kopernik’in tezini savunduğu için

Kimler tarafından yargılandı?

Cevap: Katolik Kilisesi tarafından

Ne zaman yargılandı?

Cevap: 16. yüzyılda  sapkın ilan edilerek diri diri yakıl

Nerede yargılandı?

Cevap: Roma Katolik Kilisesi’nin engizisyon mahkemesinde 

Kendini nasıl savundu?

Cevap: Bruno, Aristocu kapalı evren görüşünden ilk sıyrılanlar arasında yer alarak Kopernik’in tezini savundu. Bruno, evrenin sonsuz ve eş dağılımlı olduğunu ve evrende dünyadan başka birçok gezegenin bulunduğunu söylediği için kilisenin büyük tepkisi çekti.

Nasıl bir ceza aldı?

Cevap: sapkın ilan edildi ve Roma’da diri diri yakılarak idam edildi.  

Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Özgür düşüncenin olmadığı bir yerde bilim alanında gelişmeler olması mümkün müdür? Neden?

Cevap: Bilimin önündeki en büyük engel bilimin, bilimle aktif olarak uğraşan kitle dışında yeterince önemsenmemesi. (Dolayısıyla da bilim ve teknolojide gelişmeyi sağlayacak oranda yatırımların yapılmaması.) Bu bakımdan özgür düşünceye saygı ve özgür düşüncenin çalışma ortamı olmadıkça bilim de gelişmeyecektir. 

2. Günümüzde bilimsel çalışmaların gelişmiş olduğu ülkelerde hangi yönetim biçimi daha yaygındır? Bu yönetim biçiminin bilimsel gelişmelere katkısı nedir?

Cevap: Demokrasi ile yönetilmektedir. Çünkü demokrasi ile yönetilen ülkelerde düşünce özgürlüğü vardır. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.