Özgürlük ve sorumluluk arasında nasıl bir ilişki vardır

Özgürlük ve sorumluluk arasında nasıl bir ilişki vardır

Özgürlük ve sorumluluk arasında nasıl bir ilişki vardır bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Özgürlük, insanların şahsi olarak hayatta yapmak istediklerini belli ölçülerde gerçekleştirmeleridir. Bunun için insanların sorumluluk sahibi olması gerekir. Özgürlük ve sorumluluk arasında önemli bir ilişki bulunmaktadır. Sorumluluk sahibi insanlar özgürlüklerini elde edebilirler. Özgür olan insanlar sorumluluk sahibi olan insanlardır.

Özgürlük, insanların iradesiyle gerçekleştirdikleri ve arzuladıkları şeyi yapmasıdır. Sorumluluk ise insanların yapmak zorunda oldukları ve yapmadıkları ceza aldıkları şeylerdir. Özgürlükte ise bir işin yapılmadığı zaman cezaya gerekmez. Bu nedenle özgürlük ve sorumluluk birbirinden ayrılır. Sorumluluktaki mecburiyet, özgürlükte serbestiyete dönüşmektedir. Bu nedenle de özgürlükler, sorumluluklar birbirini takip etmektedir. Özgürlük ve sorumluluk arasındaki ilişki bu şekilde kurulmaktadır.

Doğrudan bir ilişki vardır. İnsanlar özgür bir şekilde yaşamadan ve özgürlükleri bulunmadan sorumluluklarını yerine getiremeyebilir veya hiç getiremez. Biz bir kişinin özgürlüğünü kısıtlarsak o kişi de sorumluluklarını yerine getiremez. Ancak bir kişi yapmış olduğu yasalara aykırı davranışı ile de özgürlüğünü kaybedebilir. Hapishaneye girebilir. Bunda da çeşitli sorumluluklarını yerine getiremez. Örneğin; evli ise çocuklarına bakamaz. Bundan dolayı özgürlüğümüzün değerini bilerek sorumluluklarımızı aksatmayalım.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3922
7965
7367
1493
1349
1461
3879
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
4 Yorum