1. HABERLER

  2. PEYGAMBERİMİZİN HAYATI

  3. Peygamberimizin farz ve vacibin dışında hangi zamanlarda oruç tutmaya önem verdiğini araştırınız
Peygamberimizin farz ve vacibin dışında hangi zamanlarda oruç tutmaya önem verdiğini araştırınız

Peygamberimizin farz ve vacibin dışında hangi zamanlarda oruç tutmaya önem verdiğini araştırınız

Peygamberimizin (s.a.v.) farz ve vacibin dışında hangi zamanlarda oruç tutmaya önem verdiğini araştırıp sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Allah Rasûlü -sallâllâhu aleyhi ve sellem-, Şevvâl ayından altı günü oruçla geçirir, Muharrem’in 9-10 veya 10-11’inci günlerinde Aşûre orucu tutardı.

Fahr-i Kâinât Efendimiz, her hicrî ayın “Eyyâm-ı Bîz” denilen 13, 14 ve 15’inci günlerinde oruç tutmaya ehemmiyet verir ve bunu ashâbına da tavsiye ederdi

Vefât edinceye kadar, hiç oruç tutmadan geçirdiği bir ay olmamıştı. Bilhassa Şâban ayının çoğunu oruçlu olarak geçirirdi.

Bâzen savm-ı visâl tutar, yani iftar etmeden peş peşe birkaç gün oruçlu olur, fakat ashâbının böyle yapmasına müsâade etmezdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.