Peygamberimizin Mekke döneminde İslam dinini yaymak için verdiği mücadeleler

Peygamberimizin Mekke döneminde İslam dinini yaymak için verdiği mücadeleler

Peygamber Efendimizin (s.a.v.), Mekke Döneminde İslam dinini yaymak için verdiği mücadeleleri araştırınız. Peygamberimizin Mekke dönemi hakkında kısa bilgiler vereceğiz.

Soru : Peygamber Efendimizin (s.a.v.), Mekke Döneminde İslam dinini yaymak için verdiği mücadeleleri araştırınız.

Cevap : 571 yılında Peygamber Efendimiz dünyaya gelmiştir. Doğumunda peygamberliğine işaret edebilecek bir takım garip olaylar yaşanmıştır. Doğumundan sonra ise Hz. Halime validemize teslim edilerek süt annesi olması istenmiştir. Böylece peygamberimizin mekke dönemi başlamıştır.

Süt annesinin yanında 5 yıl kadar geçirdikten sonra 575 yılında öz annesinin yanına gelmiştir.

576 yılında annesi Amine Hatun’un vefatı üzerine dedesi Abdulmüttalip’in himayesinde bulunmuştur.

578 yılında dedesi Abdulmüttalip vefatı üzerine ise amcası Ebu Talip’in yanına kalmıştır.

Yıllardır amcasıyla birlikte Şam dahil birçok bölgeye kervanlar birlikte giden peygamber efendimiz, 595 yılında iş esnasında tanıştığı Hz. Hatice ile evlenmiştir. 25 yıl süren bu evlilikten ise Kasım, Zeynep, Rukiye, Ümmü Gülsüm, Fatıma ve Abdullah dünyaya gelmişlerdir. Eşinin vefatı üzerine kölesi olan Hz. Zeyd azad edilerek evlatlık olarak yanına gelmiştir.

610 yılının Ramazan ayında yine Hira mağazasına çekilen peygamber efendimize Cebrail tarafından ilk vahiy iletilmiştir. Bu yılla birlikte peygamberlik görevi tam olarak başlamış olmuştu. Hz. Muhammed İslam’ı tebliğ etmeye, davet etmeye doğru çalışmalar yapmaya başladı.

615 yılında 12 kişilik müslüman bir grup Habeşistan’a ilk hicreti yaptı. 616 yılında ise 90 kişilik bir grup Habeşistan’a hicret etti.

622 yılında Peygamber Efendimiz diğer müslümanlarla birlikte topluca Medine’ye topluca hicret ettiler ve böylece peygamberimizin mekke dönemi sona ermiş oldu.

Peygamberimizin mekke dönemi boyunca birçok zorlukla karşılaştığını, ilk müslümanlar eziyet ve işkencelere mağruz kaldığını belirmek gerekir. İslamiyetin yayılması ve İslam için rahatça yaşanılabilir bir toplum düzeni oluşturmak için hem peygamberimiz hem de sahabeler olağanüstü gayretler göstermişlerdir.

Kaynak:Haber Kaynağı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.