Recî olayı nedir

Recî olayı nedir

Recî olayı nedir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz. On kişilik bir müslüman öğretici grubunun müşrikler tarafından hile ile pusuya düşürülerek şehit edildikleri olay.

Adal ve Kare kabilesine mensup altı kişilik bir heyet Medine’ye gelip Peygamberimizden kendilerine İslam’ı öğretecek sahabeler göndermesini istedi. Bunun üzerine Efendimiz on sahabîyi gelenlerle birlikte gönderdi. İrşad heyeti, Huzeylilere âit Reci’ adındaki su başına geldiklerinde pusuya düşürüldüler ve şehit edildiler.

Medine yakınlarında bulunan bazı kabilelerden İslam’ı öğrenmek amacıyla Peygamber a.s.’dan öğretmen isteyen insanlar olmuştur. Tebliğ ve talim sebebiyle yola çıkan on kişilik bir komisyon oluşturuldu ve gönderildi. Bazı kafirler ve müşrikler bu komisyonu takip ettiler.

Reci denilen su başında toplandılar. On kişilik Müslüman heyeti okçular yüz kişilik bir ekiple sıkıştırdılar. Onları tehdit etmeye başladılar. Asım bin Sabit, kafirlerin sözüne güvenmeyin, sizi öldürmeyeceğiz deseler de doğru söylemezler, dedi. Heyetten altı kişiyi şehit ettiler. Asım bin Sabit, dinin korunduğu gibi cesedinin de korunması için Allah’a dua etti. Bu dua kabul oldu, reci olayı tarihe geçti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.