1. HABERLER

  2. RAMAZAN

  3. Sahura gece saat kaçta kalkılıyor
Sahura gece saat kaçta kalkılıyor

Sahura gece saat kaçta kalkılıyor

Sahura sabah ezanından önce kalkılmalı illerin İmsak vaktine kadar sürer sahur vakti ezan okumadan sahur yapılmalı sabah ezanı okumasıyla sahur vakti biter. Güneş doğmasından yaklaşık 2 saat kadar öncesine denk geliyor.

Sahura ne zaman kalkılacak? Sahur saat kaçta?

Müslümanların gün doğmadan, sabah ezanının ilk okunacağı vakte imsak vaktine kadar yedikleri yemek. Buna göre sahur hem oruç için gece yenilen yemeğin hem de bu yemeğin vaktinin adıdır. oruç, tutmak için sahura kalkmak şart değildir.

Hz. Muhammed (s.a.v.) sahurda yemek yiyiniz, çünkü sahur yemeğinde bereket vardır, demiştir. Sahur vaktinde yenilen yemeğin adına sahur yemeği adı verilir. Bu yemeği yemekte sünnettir.

Doğu illerimizde imsak vakti 02:40 gibi girdiği için 01:00-01:15 gibi kalmak gerekiyor, İç Anadolu ve Karadenizde ise imsak vakti 03:10 gibi sona erdiği için 02:00-02:15 de kalkmak uygun olur diye düşünüyoruz.   

İLK İFTAR VE SAHUR SAAT KAÇTA

Bu yıl İstanbul’da ilk sahur 03.52’da yapılacak, iftar ise 20.22’de açılacak. Ankara’da ilk sahur 03.42 yapılacak, ilk iftar ise 20.04’te açılacak. İzmir’de ise 04.13’de yapılacak ilk sahur sonrası ilk iftar da 20.23’te yapılacak.
 
Tutulacak ilk oruç için bu gece tüm İslam alemi ilk sahura kalkacak. Ramazanda iftar vaktine göre, Türkiye'de orucunu en erken Hakkarililer, en geç ise Edirneliler açacak.
 
Diyanet İşleri Başkanlığından alınan bilgiye göre, ramazanın ilk günü Hakkari'de imsak saat 03.11'de, iftar ise 19.15'de gerçekleşecek. Edirne'de ise saat 03.58'de başlayacak ilk oruç, akşam ezanının okunacağı 20.34'te açılacak.
 
Hakkari ile Edirne arasındaki oruç açma süresi farkı 80 dakika olacak. Bir anlamda Hakkari'deki vatandaşlar teravih namazını kılmaya hazırlanırken, Edirne'de yaşayanlar iftar sofrasına oturacak.
 
Erken iftar yapılacak illerde Hakkari'yi Van, Iğdır, Şırnak ve Ağrı, geç oruç açılacak illerde ise Edirne'yi Kırklareli, Çanakkale, Tekirdağ, Balıkesir ve İzmir takip edecek.

İl il İmsak ve Namaz Vakitleri için tıklayınız

Sahur nedir - Oruç tutmadan önce, imsak vaktine kadar yenilen içilen sünnet olan vakit.

Oruç tutacak kişilerin imsak vaktinden önce gece yedikleri yemeğe sahur denir. Sahur oruca dayanma gücü verdiğinden, sahura kalkmak müstehaptır. Hz. Peygamber, "Sahur yiyiniz; çünkü sahurda bereket vardır." buyurmuştur (Buhârî, Savm, 20; Müslim, Sıyam, 9). İftarda acele etmek, sahuru geciktirmek sünnettir. Ayrıca sahur vakti, duaların makbul olduğu vakitlerden biridir.
Sahura saat kaçta kalkacağız, Sahura saat kaçta kalkılır 2018, Sahura kaçta kalkılır Ankara, 2018 sahur vakti, Sahura ne zaman kalkılacak 2018, Sahur vakti imsak mı güneş mi, Sahura kaçta kalkılır istanbul

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum