Sanayi, sömürgecilik, azınlık, Osmanlıcılık, Meşrutiyet, Düyûn-u Umûmiye, Kanun-i Esasi ve dogmatik düşünce nedir

Sanayi, sömürgecilik, azınlık, Osmanlıcılık, Meşrutiyet, Düyûn-u Umûmiye, Kanun-i Esasi ve dogmatik düşünce nedir

Sanayi, sömürgecilik, azınlık, Osmanlıcılık, Meşrutiyet, Düyûn-u Umûmiye, Kanun-i Esasi ve dogmatik düşünce nedir ne anlama gelir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Sanayi: Hammaddeleri işlenmiş duruma sokup değerlendirmeye, kullanılacak ürünler durumuna getirmeye yarayan bilgilerin, araçların ve yöntemlerin tümü.

Sömürgecilik: Bir devletin, kendi ülkesinin sınırları dışında, başka ulusları, devletleri, toplulukları siyasal ve ekonomik egemenliği altına alarak yayılması.

Azınlık: Bir toplulukta herhangi bir nitelik yönünden ayrı ve ötekilerden sayıca az olanlar.

Osmanlıcılık: Osmanlıyı her yönüyle benimseyiş, Osmanlı savunuculuğu, Osmanlıcı olma durumu.

Meşrutiyet: Hükümdarla yönetilen bir ülkede, hükümdarın ya da bir başbakanın başkanlığı altında bir hükümetin ve yasaları yapan seçilmiş bir parlamentonun bulunduğu yönetim biçimi.

Düyun-u Umumiye, 1881-1939 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu'nun dış borçlarını denetleyen kurumdur. II. Abdülhamit döneminde kurulmuştur. Sözcük, "Genel Borçlar" anlamına gelir. Düyun-u Umumiye kurulduğu yıldan itibaren, Osmanlı İmparatorluğu'nun ekonomik ve mali yaşamı üzerinde etkili bir rol oynamıştır.

Kanun-i Esasi: İlk anayasamızdır.

Dogmatik Düşünce: Dogmatik düşünce, din ve din adamlarının buyruklarının kesin doğru olarak kabul edildiği düşünce tarzıdır. -Rasyonalist düşünce -ilmi düşünce de denir-, dogmanın tam tersine pozitif bilime ve akla dayanır. -Doğru bilginin deney yoluyla, akıl ile elde edileceğini ileri sürer.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
102
2
101
16
2
50
4
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.