SBS sınavına yedek olarak alınacaklarla ilgili açıklama

SBS sınavına yedek olarak alınacaklarla ilgili açıklama
T.C. Millî Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün 03.06.2013 tarih, 1216494 sayılı ve “SBS-PYBS 2013” konulu yazıları ile bazı açıklamalarda bulundu.

İşte o açıklamalar;

Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi çerçevesinde, 8'inci sınıflar için Seviye Belirleme Sınavı (SBS) 08 Haziran 2013 Cumartesi, 5, 6, 7, 9, 10 ve 11. Sınıflar için Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS) ise 09 Haziran 2013 tarihinde, Türkiye saatiyle saat 10.00'da, Bakanlığımız Merkezi Sistem Sınav Yönergesi hükümleri doğrultusunda uygulanacaktır.

Öğrencilerimizin geleceği açısından oldukça önem taşıyan ve kendilerini yakından ilgilendiren bu sınavların sorunsuz ve güvenli bir şekilde yapılması amacıyla;

1-Sınava yerleşen ancak velisinin tarım işçisi olması nedeniyle ikamet yeri değişen,

2-Geçirdiği rahatsızlık nedeniyle sınav esnasında tedbir alınması gerekenler,

3-Öğrencinin e-okul sayfasında yabancı dil dersi hatalı olan ve bu durumu okul müdürlüğünden aldığı bir yazı ile belgelendirenler,

4-Parasız Yatılılık ve Bursluluk (PY-B) Sınavına başvuran ancak, anılan sınava yedek olarak alınacak öğrencilerin durumlarının uygun olup-olmadığı hususunda, okul müdürlüklerince il/ilçe milli eğitim müdürlüklerine hitaben yazılı belge düzenlenecek, söz konusu belge sınav evrakı ile birlikte Genel Müdürlüğümüze gönderilecektir. Sınav şartını taşımadığı halde sınava giren öğrenci olması durumunda sorumluluk öğrencinin kayıtlı olduğu okul yönetiminde olacaktır.

Genel Müdürlüğümüzce belirlenen bu durumdaki öğrencilerden;

a) Sınav giriş şartları uygun olmasına rağmen okul müdürlüklerince onay işlemleri sehven yapılmayan öğrencilere, okul müdürlükleri tarafından gerekli tebligat yapılmak suretiyle il/ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından durumlarına uygun olan okullarda yedek olarak sınava alınacaklardır (Ek-1).

b) 8. Sınıf öğrencisi olup ta, Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavına başvurusu sehven onaylanmayan öğrenciler (Ek-2) ile Seviye Belirleme Sınavına başvurusu olmayan ancak Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavına başvuran öğrenciler 08 Haziran 2013 tarihinde yapılacak olan Seviye Belirleme Sınavına şartları uygun olması halinde yedek olarak sınava alınacaklardır (Ek-3).

c) Genel Müdürlüğümüze 03 Haziran 2013 tarihine kadar yazılı dilekçelerini gönderen ve sınav esnasında alınması gereken tedbirlerin yer aldığı listeler ekte dir (Ek-4). Ayrıca;

d) Öğrencilerin sınav yapılacak binalardan içeri alınmaları sırasında, üst araması yapılmayacak sadece kimlik kontrolü yapılacaktır. Üzerinde cep telefonu, telsiz, radyo ve benzeri iletişim araçları ile sözlük, hesap makinesi ve kesici alet bulunmaksızın sınav binasına güvenlik görevlileri ile işbirliği içerisinde alınacaktır.

Listelerde yer alan öğrenciler ile birlikte bu tarihten sonra il/ilçe milli eğitim müdürlüklerine benzer şartları taşıyan öğrencilerin başvurmaları ve durumlarını kanıtlayan belgeleri ibraz etmeleri halinde gerekli tedbirler alınmak suretiyle sınava alınmaları sağlanacaktır.

Bu durumda olan öğrencilerle ilgili bölge sınav yürütme komisyonları, bina sınav komisyonları ve salon görevlilerince hazırlanacak ayrıntılı tutanağın sınav güvenlik poşeti içerisine konularak, Genel Müdürlüğümüz kuryelerine teslim edilmesi gerekmektedir.

Öğrencilerimizi yakından ilgilendiren bu sınavlarla ilgili iş ve işlemlerin herhangi aksaklığa meydan verilmeden, gereken tedbirlerinde zamanında alınarak sınavların sorunsuz bir şekilde tamamlanması hususunu önemle rica ederim.

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.