Simetri nedir

Simetri nedir

Simetri nedir tanımı, simetri nedir konusunda sizlere bilgi vermek amacıyla bu yazıyı hazırladık.

Simetri, birden çok nesne arasındaki boyut, şekil ve diğer özellikler arasında eşit olmasıdır. Örneğin bir etek düşünelim eteği gözümüzde ikiye böldüğümüzde eğer eteğin bir tarafı kısa diğer tarafı uzun ise o etek simetrik bir etek değildir.

Simetrik özellik taşımayan nesnelere de asimetrik adı verilmektedir.

Örneğin, insan vücudundaki organlar da sağ ve sol olarak simetrik bir şekilde yer almaktadır.

Simetri, maddesel varlıklar arasında olan her türlü uygunluğun sağlanmış olduğu bölgesel ve biçimsel olmak üzere benzerlik göstermesidir. Matematiksel terim olarak, bir doğrunun eksen olarak alınmasıyla başlayan ve bir başka doğru parçasıyla eşit uzaklık gösteren parçalara verilen isim olarak bilinmektedir. Bunun dışında simetrinin başka bir tanımı da, biyolojik hususlar üzerinden yapılmaktadır. Vücutta yer alan organların, eklem yapılarının ya da bölüm çizgilerinin, herhangi bir düzleme karşın olan benzerliği olarak ifade edilmektedir.

Simetrik ne demek

Simetrinin farklı tanımları, değişik ölçüleri ve işlemsel boyutları bulunmaktadır. Simetri tanımları matematiksel, bilimsel ve biyolojik açıdan üç ayrı husus çevresinde değerlendirilmektedir. Simetri genel olarak bir cismin veya maddenin, uzaktan çekilmiş bir doğruya göre görüntüsüdür. Bunun dışında simetri hususu aynada görünen bir cismin veya cisimlerin, kendi benzerliğinde aynen yansıtılmasıdır.

Simetri TDK kelime anlamı nedir

Simetrinin TDK sözlüğünde karşılığı olarak, bakışım sözcüğü karşımıza çıkmaktadır. Bunun haricinde karşılıklı olarak uygunluk gösteren iki kısmın benzerliği olarak tanımlanmaktadır. Vücudun ya da vücutta yer alan organların karşılıklı bir biçimde hacim ve biçim yönünden benzerlik göstermesi olarak da bilinmektedir. Son olarak, atom moleküllerinin belli bir uygunluk ve düzen dahilinde sıralanması da, simetrinin TDK karşılığında yer almaktadır. M, S, T, I gibi bazı harfler ise simetrik yönden, aynada görüntüsü aynı olan harflerden bazılarıdır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
1
0
1
1
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.