Son kez yapılan SBS öğrencileri zorladı

Son kez yapılan SBS öğrencileri zorladı
Ortaokul öğrencilerinin son kez girdiği Seviye Belirleme Sınavı, dün yapıldı. Yaklaşık 1 milyon 200 bin öğrenci, 2 saatte 100 soruya cevap verebilmek için ter döktü. Eğitimcilere göre bu yılki sorular geçmiş yıllara göre daha zordu. Bu sebeple tamamını do

Ortaokul öğrencilerinin son kez girdiği Seviye Belirleme Sınavı (SBS) dün yapıldı. 60 bin salonda 180 bin görevliyle gerçekleştirilen sınavda, 1 milyon 127 bin 211 öğrenci 120 dakika boyunca ter döktü. Engelli öğrencilere özel sınıflar ayarlandı ve 30 dakika ek süre verildi. İyi bir lise için sınav sisteminin en adil yöntem olduğunu söyleyen veliler, çocuklarının başarısı için dua etti. Öğrenciler, matematik ve İngilizce sorularında zorlandıklarını ifade ederken eğitimciler soruların geçmiş yıllara göre zor olduğunu, bu yıl bütün soruları doğru yapanların az olacağını ifade etti. Sonuçlar 12 Temmuz’da açıklanacak. İstanbul’da Gezi Parkı eylemleri sebebiyle özellikle Taksim ve Beşiktaş çevresinde olay çıkma ihtimalinden tedirgin olan veliler, sorun çıkmayınca rahat nefes aldı. Eylemciler, sabah saatlerinde slogan atmadı ve gürültü çıkarmadı.

     Sabah 10.00’da başlayan sınav nedeniyle erken saatlerden itibaren öğrenciler aileleriyle birlikte okulların yolunu tuttu. Kimlik ve sınav giriş belgeleriyle okullara gelen öğrenciler, sınav salonlarını kontrol ettikten sonra sınavın başlamasını bekledi. Anne-babalar da en az çocukları kadar heyecanlıydı. Kimi aileler çocuklarının başarısı için dışarıda dua ederken kimileri de çocuklarının stresini yatıştırmaya çalıştı. Okul bahçesinde heyecanla bekleyen veliler, çocuklarına zihin açıklığı ve başarısı için Kur’an-ı Kerim okudu.

Sınav merkezlerinden biri olan Bahçelievler Siyavuşpaşa İlkokulu’nda da sınav heyecanı yaşandı. Okul yöneticileri, öğrenci ve velileri okul önünde toplayarak bilgilendirme yaptı. Engelli öğrenciler için anne-babalarının yardımı ile salonlara giriş kolaylığı sağlandı. Bu okulda sınava giren Hakan Türkel, gittiği dershanenin SBS provasına girdiği için çok fazla heyecanlanmadığına dikkat çekti. Sınavının iyi geçtiğini söyleyen Mert Kurtluğ, “Genel itibarıyla kolay bir sınavdı. Ancak ben biraz matematik ve İngilizce sorularında zorlandım.” dedi.

Öğrencilerin toplam 100 soruya cevap verdiği sınav, 12.00 itibarıyla sona erdi. Sınavın üzerinden bir saat geçtikten sonra 13.00’te ise öğrenciler, soruları ve cevap anahtarını Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sayfası üzerinden görebildi.

SORULAR ZOR AMA ÇALIŞANA SÜRPRİZ YOK

Sınavın değerlendirmesini yapan eğitimciler, soruların bu yıl biraz daha zorlaştığını söyledi. Soruların 8. sınıf müfredatından geldiğini belirten Anafen Dershaneleri Rehberlik Uzmanı Recep Uysal, “Türkçe soruları beklendiği gibi anlam bilgisi ağırlıklı, zorluk seviyesi biraz daha fazla olan ama genel olarak çalışan öğrencilerin yapabileceği sorulardı.” dedi. Eğitimciler, en çok matematik sorularının öğrencileri zorladığına dikkat çekti. Uysal, “Soruların müfredattan kaliteli ve güzel sorular olduğunu söyleyebiliriz. Beklenmedik bir soru tarzı yoktu ama geçen yıllara göre içinde çok kolay sorular barındırmayan bir testti.” şeklinde yorumladı. Fen ve teknoloji sorularının aynı şekilde geçen yıla göre zorluk seviyesi biraz daha yüksek sorular olduğunu aktaran eğitimci, “Sosyal bilgiler soruları da daha bilgi ağırlıklı sorulardı. Birkaç tane, öğrencilerin yorum yapmasını gerektiren soru vardı. Din kültürü ve ahlak bilgisi soruları ise beklenenden biraz daha zordu.” şeklinde konuştu. Uysal, İngilizce de öğrencilerin çok fazla zorlanmadığı soruların yer aldığını söyledi.

Kaynak:

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.