Sosyal bilgiler dersini öğrenen bir kişi hangi kazanımları elde eder

Sosyal bilgiler dersini öğrenen bir kişi hangi kazanımları elde eder

Sosyal bilgiler dersini öğrenen bir kişi hangi kazanımları elde eder bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Tarihini tanır, tarihî ve kültürel mirasına sahip çıkar. Tarihî değerlerimiz yaşamımızda önemli bir yere sahiptir. Sosyal bilgiler dersinin kazanımlarını kavramış bir kişi çevresine karşı ilgili ve duyarlıdır. Çevresinde bulunan tarihî yapılardan: cami, köprü, çeşme, hamam, müze, kervansaray, arkeolojik kazı alanları gibi millî değerlerimizi tanır, bu değerlere sahip çıkar.

Anadolu, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış büyük bir coğrafyadır. Bu özelliğine bağlı olarak birçok tarihî mirası da bünyesinde barındırır. Bu mirası tanımak, bu mirasa sahip çıkmak, her vatandaşımızın asli görevidir.

Ülkesini ve dünyayı daha yakından tanır. Sosyal bilgiler dersi bizlere dünyayı ve ülkemizi tanıtır. Ülkemizin dünya üzerindeki konumu ve dünya devletleriyle olan siyasi, ekonomik ilişkilerimiz hakkında genel bilgiler verir.

Yaşama karşı saygılı olmayı öğrenir. İnsana ve çevresindeki canlılara karşı duyarlı olmayı öğrenir. Bu dünyada sadece insanların yaşamadığının farkına vararak tüm canlılara yaşam hakkı tanır. Toplumsal ilişkilerde insanlara karşı saygılı olur. Yaşamını; kendisine, çevresine ve ülkesine faydalı işler yapmaya adar. Ulusal egemenlik, insan hakları ve demokrasi gibi konulara karşı duyarlı olur. Yaşamını ülkesinin kanunlarına göre düzenler. Bilinçli bir vatandaş olur, ülkesinin kaynaklarını boş yere harcamaz. Çevre sorunlarına karşı duyarlı olur. Yardımlaşma, dayanışma, birlik ve beraberlik gibi konularda hassas davranır. Ülkesini ilgilendiren konularda ayrılığa ve bölücülüğe asla müsaade etmez.

Farklılıklara karşı ön yargılı olmaz. Farklılıkların doğal bir unsur olduğunu kabul eder. Kendisi gibi olmayan, kendisi gibi düşünmeyen insanlara karşı saygılı olur. Yardıma ihtiyacı olan insanlara yardım eder. Kültürel çeşitliliğin toplumumuza ait bir zenginlik olduğunu kabul eder. Dünyadaki ve ülkemizdeki olayları yakından takip eder. Olaylar hakkında peşin hüküm vermez. Aklı ve bilimi her zaman ön planda tutarak mantıklı kararlar verir. Yaşamış olduğu toplumun örf ve âdetlerine uygun davranışlar sergiler.

Atatürk'ü ve diğer Türk büyüklerini daha yakından tanır. 

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
23
169
22
14
80
47
182
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.