Su uyur, düşman uyumaz atasözünün anlamı

Su uyur, düşman uyumaz atasözünün anlamı
Su uyur, düşman uyumaz, akar suların uyuması veya hareketsiz kalması imkansızdır. Buna rağmen bazen durgun hale gelebilir. Düşmanı da buna kıyas etmeli ve onun hiç uyumadan daima aleyhimizde çalıştığını varsayarak tedbir almalıdır.

Sesi çıkmayan düşmanın uyuduğu sanılmamalı, bilakis fırsat kolladığı akıldan çıkarılmamalıdır. Düşmana karşı daima tedbirli olmak gerektiğini vurgulamak üzere söylenir.

Su uyur, düşman uyumaz anlamı şu şekilde :

Kimi akar sular vardır ki sanki akmıyormuş, durgunmuş gibi görünür. Buna asla kanmamak gerekir. Çünkü durgun akan sular daha ziyade tehlikeli olanlardır, asıl akış ve hareket diptedir. Düşman ise bundan daha tehlikelidir. Ona karşı her zaman çok dikkatli ve uyanık davranmak gerekir. Çünkü ne zaman harekete geçeceği, ne yapacağı belli olmaz. Unutulmamalıdır ki, düşman fırsat düşkünüdür, fırsatı kollar.

Durmadan akan ve düz bir ovada sanki duruyormuş gibi görünen suya uyuyor denilebilir. Fakat sesi çıkmayan, kıpırdamayan düşmana uyuyor denilemez. Çünkü düşman, fırsat beklemektedir.

11
1
1
0
1
1
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.