Takva ile ilgili ayet ve hadisler

Takva ile ilgili ayet ve hadisler

Takva ile ilgili ayet ve hadisler nelerdir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Takva ile ilgili ayetler

“Ey inananlar, Allah’tan ona yaraşır şekilde korkun(gücünüz yettiğince)saygılı olun (emirlerinin dışına çıkmaktan) sakının.” Âl-i İmrân sûresi (3), 102
“Allah’tan gücünüz yettiğince korkun, sakının!” - Teğâbün sûresi (64), 16

“Ey iman edenler, Allah’a karşı saygılı olun ve doğru konuşun.” - Ahzâb sûresi (33), 70
“Kim Allah’a karşı saygılı davranırsa, Allah ona bir çıkış ve kurtuluş yolu gösterir, hiç beklemediği yerden onu rızıklandırır.” Talak sûresi (85), 2-3

“Eğer Allah’a karşı saygılı olur ve sakınırsanız, O size iyiyi kötüden ayırt edecek bir anlayış verir, kötülüklerinizi örter ve sizi bağışlar. Allah büyük lutuf sahibidir.” Enfâl sûresi (8), 29

Takva ile ilgili hadisler

“Allah’ım senden hidayet, takva, iffet ve gönül zenginliği istiyorum.” (Müslim, Zikir, 72.)
“... Allah’ım, nefsime takvasını ver, onu temizle, onu temizleyenlerin en hayırlısı sensin. Onun velisi (sahibi) ve mevlası (efendisi) sensin...” (Müslim, Zikir, 73.)

Hz. Peygamber’e (s.a.v.) insanların cennete girmesine en çok vesile olan amelin ne olduğu soruldu. Hz. Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Allah’tan sakınmak ve güzel ahlaktır.” (Tirmizi, Birr, 62.)

“Birbirinize haset etmeyin! (Fiyatı yükseltmek için) müşteri kızıştırmayın! Birbirinize buğuz etmeyin! Birbirinize sırt çevirmeyin! Hiçbiriniz diğerinin (gerçekleştirdiği) satış üzerine (ikinci bir) satış yapmasın! Ey Allah’ın kulları! Kardeş olun! Müslüman Müslüman’ın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu yardımsız bırakmaz, onu küçük görmez. Takva işte buradadır.” (Müslim, Birr, 32.)

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
14
1
0
2
5
71
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.