Tarih, insanın yeryüzünde göründüğü andan itibaren yaptığı ya da düşündüğü her bir izi, artakalan her şeyi içerir

Tarih, insanın yeryüzünde göründüğü andan itibaren yaptığı ya da düşündüğü her bir izi, artakalan her şeyi içerir

Tarih, insanın yeryüzünde göründüğü andan itibaren yaptığı ya da düşündüğü her bir izi, artakalan her şeyi içerir sözden hareketle tarihin inceleme alanına giren konulara örnekler veriniz.

Düşünelim-Söyleyelim

Tarih, insanın yeryüzünde göründüğü andan itibaren yaptığı ya da düşündüğü her bir izi, artakalan her şeyi içerir. John Henry Robinson (Jon Henri Rabinsın) Salih Özbaran, Tarih, Tarihçi ve Toplum, s. 71.

Yukarıdaki sözden hareketle tarihin inceleme alanına giren konulara örnekler veriniz.

Tarihin konusu, zaman içinde insan faaliyetleri, farklı etkilerle meydana gelen değişimler ve insan eylemlerinin sonucunda
ortaya çıkan eserlerdir. Ayrıca doğa olayları, sonuçları itibariyle insanları etkilediğinden tarihin konusu içerisinde yer
alır.

Örnekler Verelim;

  • Siyasi : Cumhuriyetin İlanı
  • Askerî : Malazgirt Savaşı
  • Sosyal : Orta Asya Türk Göçleri
  • Ekonomik: Sanayi Devrimi
  • Kültürel : Yazının İcadı
  • Dinî: İslamiyet’in Doğuşu
  • Mimari :Sultan Ahmet Camisi
  • Gölcük Depremi, büyük depremler, kuraklıklar, göçler vb.

Tarih, esas olarak insanın bilinçli faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan eserleri ve değişimleri konu edinmekle birlikte insanın iradesi dışında gelişen olaylarla da ilgilenir. Çünkü depremler, volkanik patlamalar, su baskınları, kuraklık ve salgın hastalıklar gibi olaylar insanlık tarihinin akışını değiştirir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
2
1
2
1
1
10
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.