TEOG’da Soru Çözme Tekniği Başarı Getiriyor…

TEOG’da Soru Çözme Tekniği Başarı Getiriyor…

İlk 6'sı 25-26 Kasım'da yapılan ikincisi 27-28 Nisan’da yapılacak Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavlarında başarıyı etkileyen en önemli noktalardan biri test çözme teknikleri.

Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz, “Soruyu doğru çözmenin ön koşulu doğru okuyup doğru anladığından emin olmaktır. TEOG sınavlarında her testten 20 soru soruluyor ve çözüm için 40 dakika süre veriliyor. Bu süre soruların en az iki defa okunması ve işlem basamaklarının tamamlanması için yeterince uzun bir süredir. Öğrencilerin sınav süresini tam ve doğru kullanmaları başarılarını artıracaktır”dedi.

Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz,  TEOG'a girecek 8'inci sınıflara başarıya ulaşmak için yapabilecekleri taktikleri sıraladı.

Türkçe sorularını çözerken dikkat etmeniz gerekenler;

Türkçe soruları ağırlıklı olarak sözcükte, cümlede ve paragrafta anlam konularından gelmektedir. Anlamını bilmediğiniz sözcüklerin anlamını cümlenin gelişinden bulmaya çalışınız. Cümlede anlam sorularını cevaplamadan önce soruyu tam ve doğru okuduğunuzdan emin olunuz. Paragrafla ilgili sorularda paragrafı okumadan önce soruyu okuyunuz ve paragrafta ne arayacağınızdan emin olunuz. Uzun paragraf soruları cevabın paragrafın içinde olması nedeni ile en kolay sorulardır. Uzun paragraf sorularını okumaktan kaçınmayınız. Dikkat etmeniz gereken bir başka şey paragrafla ilgili sorulara sizin görüşünüze göre değil yazarın görüşüne göre cevap vermektir.

Matematik sorularını çözerken dikkat etmeniz gerekenler;

Matematik sorularını doğru çözmenin ön şartı soruyu doğru okuyup sizden neyi bulmanız istendiğini anlamaktır. Soruyu okuduğunuzda verilenle isteneni listelerseniz sorunun yarısını çözmüş olacaksınız. Çözümün diğer yarısı ise işlem basamaklarını atlamayıp işlemlerin yarısını kafadan yapmadan soruyu yazarak çözmektir. Geometri sorularını doğru çözmek için önce verilen ve isteneni şekil üzerinde işaretleyiniz daha sonra çözmeye çalışınız.

Fen Bilimleri sorularını çözerken dikkat etmeniz gerekenler;

Fen Bilimleri sınavı Fizik, Kimya ve Biyoloji konularını kapsıyor. Tüm sınavlarda olduğu gibi Fen Bilimleri testlerini doğru çözmenin ön koşulu soruyu doğru okuduğunuzdan emin olmaktır. Matematiksel işlem gerektiren Fen Bilimleri sorularını çözerken işlem basamaklarını kafanızdan değil yazarak yapınız. Takıldığınız sorularda öğretmeninizin o konuyu nasıl anlattığını hatırlamaya çalışınız, bilgilerinizi hatırlamaya çalışarak mantık yürütmeyi deneyiniz.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularını çözerken dikkat etmeniz gerekenler;

Son hafta Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabınızın sayfalarını çevirip konu başlıklarını okuyarak tekrar yapmışsanız sınavda zorlanmayacaksınız. Bu testle ilgili soruları doğru çözmek için de soruları doğru okuyup anladığınızdan emin olmanız ve bilgi birikimini hatırlamaya çalışmanız yeterli olacaktır. Ayrıca soruların bir bölümünü çözebilmek için yorum gücünüzü kullanmanız gerekecektir.       

TC İnkılap Tarihi sorularını çözerken dikkat etmeniz gerekenler;

Bu dersle ilgili soruları doğru çözmek için öncelikle bilgi birikiminizi hatırlamanız gerekmektedir. Soruyla ilgili konuyu ve öğretmeninizin bu konuda en çok hangi bilginin üzerinde durduğunu hatırlamaya çalışarak cevaplayınız. Yorum veya çıkarım gerektiren sorularda önce soruyu doğru anladığınızdan emin olunuz daha sonra çözmeye çalışınız.

Yabancı Dil sınavı sorularını çözerken dikkat etmeniz gerekenler;

Yabancı Dil sınavı soruları da tıpkı Türkçe gibi anlama ve yorumlama becerisi gerektiren sorulardan oluşur. Ayrıca uygun düşen ifadeyi bulma, karşılaştırma ve sıralama soruları da sorulmaktadır. Yabancı dil sorularını kolay çözmek için anlamını bilmediğiniz sözcüklerin anlamını cümlenin gelişinden bulmaya çalışmanız gerekmektedir. Ayrıca yazıldığı gibi okunmayan yabancı dillerde doğru çözüm için sözcüğün anlamından emin olmanız gerekir. 

Kaynak:Haber Kaynağı
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.