Toplumdaki Rollerim Cevapları

Toplumdaki Rollerim Cevapları
6. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları 1. Ünite Biz ve Değerlerimiz Sayfa 14, 15, 16 Toplumdaki Rollerim Etkinlik Soruları ve Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Sayfa 14 Cevabı 

Takım sporunda görevli bir sporcunun görevini yapmasının, takım başarısındaki önemi hakkında neler söyleyebilirsiniz?

İnsan tek başına bu dünyada yaşayamaz. Issız bir adada tek başınıza yaşadığınızı düşünsenize, ne kadar sıkıcı olurdu ve de yaşamınızın bir amacı olur muydu diye? Bu yüzden insan içinde bulunduğu sosyal çevre ile uyumlu olmalıdır. Tıpkı takım sporlarında her oyuncunun takımın diğer oyuncularıyla uyum içinde görev bilincinde olarak üstüne düşeni yapması gibi .Ancak o zaman başarı gelecektir. Çünkü bir toplulukta herkes üzerine düşen görevi yapmaktan kaçınırsa o iş ne yazık ki başarılı olmaz.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Sayfa 15 Cevabı 

Rolleri değiştikçe Hüseyin Bey’in sorumluluklarının da değişmesiyle ilgili neler söyleyebilirsiniz?

İnsan yaşamı boyunca farklı kimlikler ve rollerle karşılaşır. Çünkü büyüdükçe toplum içindeki statü ve sorumlulukları da farklılaşır. Küçük bir bebekten çalışıp eve ekmek getirmesini bekleyemeyiz. Ancak kişi eğer evin reisi dediğimiz baba ise ondan çalışıp çocuklarının ihtiyaçlarını karşılamasını evin geçimini yapmasını bekleyebiliriz. Bunun gibi kazandığımız ya da girdiğimiz her statü beraberinde farklı görev ve sorumlulukları da getirecektir. Tıpkı Hüseyin Bey’e getirdiği gibi. 

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Sayfa 16 Cevabı 

Verilen parçada Mustafa gün boyunca hangi roller içerisinde bulunmuştur? Yazınız.

1- Çocuk 2- Öğrenci 3- Kulüp Üyesi 4- Aile Bireyi 5- Kaleci 6- Arkadaş

Sıra Sizde

Aşağıdaki tabloya içinde bulunduğunuz grup ya da kurum adlarını, buradaki rollerinizi ve sizden beklenen davranışları yazınız.

 Grup ya da Kurum AdıRolümBeklenen Davranış
1AileÇocukAnne ve babama yardımcı
olmak
2OkulÖğrenciDerslerine çalışmak
3Futbol takımıOyuncuGol atmak
4MahalleArkadaşOyun oynamak
5Kızılay KulubüÜyeKan vermek
6Yeşilay KulübüÜyeKötü alışkanlıkla mücadele

22
5
25
9
6
12
55
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.