Toplumsal sorunlara değinen edebî eserlerin topluma yararları

Toplumsal sorunlara değinen edebî eserlerin topluma yararları
Toplumsal sorunlara değinen edebî eserlerin topluma yararları hakkında sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Edebiyat toplumla etkileşim içindedir. Toplumdaki gelişme ve değişmeler edebiyatı etkiler ve yönlendirir. 20 yy.da yaşan birçok olay bu anlayışla dile getirilmiştir. Bu anlayış doğrultusunda roman, şiir ve öykü türlerinde eserler vermişlerdir. Şairler içinde bulunduğu toplumun sorunlarıyla ilgilenir. Bu sorunları hem dile getirirler hem de kendi ideolojileri doğrultusunda çözüm yolları sunarlar. Bireysellik yoktur. Kollektiflik vardır.

Her edebi metin kendi içinde her ne kadar bireysel kaygılarla yazılmış gibi görünse veya kurgu ürünü olsa da ucundan kenarından biraz da olsa toplumsal sorunlara değinmeden edemez. Üstü kapalı da olsa toplumda olup bitenler hakkında bize ipuçları verir.

Bir edebiyatçı metnini yazarken dönemin toplumsal dokusundan bağımsız olarak ürünler veremez. Olay örgüsü ve karakterler açısından döneminin dışına çıkabilir, ütopik veya distopik ürünler ortaya koyabilir fakat bunu en temelinde içinde bulunduğu toplumsal havadan etkilenerek yapar.

339
2503
1541
1102
357
176
556
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.