1. HABERLER

  2. SOSYAL BİLGİLER

  3. Türkler hangi nedenlerle Anadolu’yu yurt edinmişlerdir
Türkler hangi nedenlerle Anadolu’yu yurt edinmişlerdir

Türkler hangi nedenlerle Anadolu’yu yurt edinmişlerdir

Türkler hangi nedenlerle Anadolu’yu yurt edinmişlerdir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Anadolu’ya akın eden Oğuz Türkler, Maveraünnehir bölgesinde bulundukları dönemde Karahanlı ve Gazneli devletlerinin baskısı altında kalmıştır. Malazgirt Savaşının yaşandığı sürece kadar yerleşik yaşama geçmiş olan Türk toplulukları, toprakların azalmaya başlaması ve bu bölgede yaşanan iç çekişmeler nedeniyle Anadolu’ya gelmiştir. Büyük Selçuklu Devleti döneminde yeni yaşam alanları oluşturarak Anadolu’ya egemen olunmak istemesi, bu bölgeye Türklerin yönlendirilmesini sağlamıştır.

Anadolu’nun geçerli süreç içerisinde gerek tarım gerekse de hayvancılık faaliyetleri açısından elverişli şartlara sahip olması, Türklerin İslamiyet öncesi ve sonrasında sahip olduğu gaza inancı bu dönemde Gazneli ve Karahanlı ile mücadeleye girişmek yerine Anadolu’ya ilerlemenin kaçınılmaz olmasını sağlamıştır.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.