Vadideki Zambak Özeti ve Kahramanları Kısaca

Vadideki Zambak Özeti ve Kahramanları Kısaca

Vadideki Zambak kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Vadideki Zambak özet kısaca kahraman tahlili kişilik özellikleri kısa olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Balzac’ın Vadideki Zambak romanı kısa özeti, Vadideki Zambak romanı kahramanları, Vadideki Zambak konusu.

Vadideki Zambak Yazarı Kimdir?
Honore De Balzac
 
Vadideki Zambak Kahramanları
Henriette, Felix, Lady Dudley
 
Vadideki Zambak Konusu
Romanda, kocasıyla mutlu olmayan Henriette’le kendisinden çok daha genç olan Felix’in imkânsız aşkını anlatılır.
 
ROMAN HAKKINDA KISA BİLGİ
 
Roman, 19. yüzyıl Fransız edebiyatının iki büyük yöneliminin, romantizm ile realizm akımının kavşak noktasında ortaya çıkar ve dünyanın en ünlü aşk romanlarından biri olarak gerçek yerini alır.
 
Balzac, bu yapıtında “aşk”a derin gerçekçilik kazandırırken, çağının toplumsal koşullarını yansıtmaya da büyük özen gösterir.

Vadideki Zambak Kitap Özeti ve Kahramanları

Felix isimli genç adam aristokrat bir ailenin bir ferdi olarak hayatına devam etmektedir. Sevgiden ve şefkatten yoksun olarak büyümüştür. Öğrenimini Paris’te tamamladıktan sonra Tours’a geri dönmüştür. Felix, balolara ve davetlere katılan genç bir adamdır.
 
Bir gün katıldığı bir baloda Henriette isimli bir kadın dikkatini çeker. Kadınla tanışır, içi ona ısınır ve aşık olur. Henriette, evli ve çocuk sahibi bir bayandır. O da Felix’e ilgi duymaya başlasa da onun aşkı daha çok anne sevgisiyle özdeşleşmektedir.
 
Felix, baloda aşık olduğu bu kadına vadinin ismiyle hitap ederek Zambak ismini verir. Aralarındaki aşk iyice derinleşirken, Felix, Paris’e gitmek zorunda kalır. Henriette ona bir mektup yazar ve aşkının anne sevgisinden ileri geldiğini anlatmaya çalışır. Felix, bu duruma çok üzülür. Tours’a gidip gelmektedir.
 
Felix, Paris’te Dudley isimli bir kadınla tanışır. Ona aşık olduğunu sanır. Henriette bu duruma çok üzülür. Çünkü Felix ile kızının arasını yapmak istemektedir. Henriette ölmek üzereyken Felix Tours’a döner ve onu ziyaret eder.
 
Henriette, kızıyla evlenmesini vasiyet eder. Felix kabul etse de kızı kabul etmez. Çünkü annesinin ölümüne sebep olan biriyle evlenmek istemez. Felix, Paris’e döner. İş hayatına atılır. Politika, ticaret ve siyasetle uğraşır. Hayatı böylece devam eder.

Vadideki Zambak Kahramanları

Felix: Genç ve yakışıklı bir delikanlı olarak aristokrat bir ailenin çocuğudur.
Henriette: Evli ve çocuklu bir bayandır.
Dudley: Felix’in Paris’te tanıştığı güzel bir bayandır.

Kaynak:Haber Kaynağı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
762
555
161
109
102
104
563
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
3 Yorum