Veda Hutbesi’nin evrensel bir insan hakları bildirisi olduğu söylenebilir mi

Veda Hutbesi’nin evrensel bir insan hakları bildirisi olduğu söylenebilir mi
Veda Hutbesi’nin evrensel bir insan hakları bildirisi olduğu söylenebilir mi bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Veda Hutbesinin evrensel bir insan hakları bildirisi özelliği taşımaktadır. Burada açıklanan maddelere baktığımızda temel insan haklarından söz edildiğini görebiliriz. Yaşama hakkı, aile hukuku ve kadınlara önem verilmesi, ırki bir üstünlük olamayacağı ve insanların eşit olduğu, haksız yere kişilerin öldürülmemesi, mülkiyet hakkı, suçun şahsiliği gibi temel insan hakları kuralları vurgulanmıştır.

Veda Hutbesinin evrensel bir insan hakları bildirisi olduğu söylenebilir. Veda Hutbesinden on dört asır sonra hazırlanan beyanname maddelerinin dünya üzerinde bütünüyle uygulamaya konulduğu söylenemez. Bu beyannameden önce de sonra da dünya üzerinde akan kan ve gözyaşları dinmemiştir. Peygamberimizin Veda Hutbesi ise, onun yirmi üç yılda gerçekleştirdiği ve uygulamaya koyduğu inkılabın özetidir. Yani o, söylediklerini bizzat hayata geçirmiş ve son kez bir kere daha insanlığa hatırlatmıştır.

90
13
9
14
12
5
7
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.