Vizyon ve misyon nedir

Vizyon ve misyon nedir

Vizyon ve misyon kavramları genel olarak başarıyı yakalama arzusu içerisinde olan şiketlerin bünyesinde yer alan ve en çok önem verilen kavramlardır.

Birçoğumuz vizyon ve misyon kavramlarına uzak olduğumuzdan dolayı bu kavramların ne anlama geldiklerini merak ederiz. Genelde büyük kuruluşlarda bu iki kelimeye yani misyon ve vizyon kelimelerine çok rastlarız. Peki misyon ve vizyonun ne anlama geldiklerinden haberdarmıyız? Çoğu kişi bu iki kelimenin anlamını bilmese bile mahçup düşmemek adına biliyormuş gibi takılmaktadır. Bilmemek değil öğrenmemek ayıptır. Gelin misyon ve vizyon kelimelerinin anlamlarına bir göz atalım.

Misyon: Misyonda şu an ne durumdayız ? ne yapmamız gerekiyor? görevlerimiz nelerdir gibi soruların cevabı alınması gerekmektedir. Kısacası sorumlu olunan şeylerden bahsedilmektedir.

Vizyon: Uzun bir gelecekte ulaşmak isteğimiz duruma olguya vizyon denilmektedir. Kendiliğinden gerçekleşmeyecek ancak gerekli çabaları harcarsak başarabileceğimiz bir ideali ifade etmektedir.

Umarız ki kısmende olsa vizyon ve misyon kavramları ile alakalı soru işaretlerinizi giderebilmişizdir.
Misyon ve Vizyon Şirket ve Kuruluşların gayelerini ve konumlarını bildiren kısa paragraflardan meydana gelir. Şu demek oluyor ki şirket neden mevcut bulunduğunu, hangi emele hizmet ettiğini ve ileriye dönük gayelerini Görev ve Vizyon bildirgesi ile tanımlar. Bir hayli fert bu 2 terimi karıştırır ve hemen hemen her 2 başlığa da aynı tanımlamayı aynı açıklamayı işler Ama bu 2 kavram birbirinden değişik sualleri yanıtlar. Uzman düşünenler için misyon ve vizyon bildirgesi eğer olmazsa olmazlardandır. Bu nedenden dolayı bu iki kavramı benimsemenizde fayda var.

Vizyon ve misyon arasındaki fark nedir?

Uluslararası firmaların, şirket politikaları gereği, Vizyon ve Misyon’ları bulunmaktadır.
Şirketler, işe yeni başlatacakları profesyonellere, ilk önce şirketin temel taşlarını öğretirler, eğitimlerden geçirirler, şirket stratejilerini gösterirler. Bu durum doğal olarak kurumsallığın gereğidir.
Ülkemizdeki bazı firmalara baktığımızda, Misyon ve Vizyon, angarya olarak görülmektedir.
Bazı firmalar, sürdürülebilirlikten uzak, çalışarak hemen çok para kazanma hevesindeler.
Geleceğe dönük hiç bir plan ve programları olmadan, hangi denizde yüzdüğünü bilmeden iş yapma derdindeler.
Böylece piyasada, kısa vadeli ve hiç bir konumlandırma stratejisi olmayan firmalar açılıp kapanmaktadır.
Hem ülke ekonomisine zararları dokunmakta, hemde işsizlik problemi her geçen gün artmaktadır.
Uluslararası firmalar, ülkemizde bir firma ile flört ederken veya birleşmeden önce, şirket evliliği sürecine girme kararını vermeden, karşı firmanın Misyon ve Vizyonu ile yakından ilgilenir ve inceler.
Kendi içlerinde değerlendirirler, planlamalarını adım adım hayata geçirirler.
Firmanın neden var olduğu, hangi amaca hizmet ettiğini ve ileriye dönük amaçlarını Misyon ve Vizyonda tanımlıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.