1. HABERLER

  2. ANLAM BİLGİSİ

  3. Yada mı yazılır, ya da mı doğrusu nasıl yazılır
Yada mı yazılır, ya da mı doğrusu nasıl yazılır

Yada mı yazılır, ya da mı doğrusu nasıl yazılır

Bu yazımızda sizlere "yada" mı yazılır, "ya da" mı? Doğrusu nasıl yazılır? Hangi yazılışı doğru? "de" "da" ekinin yazılışı hakkında bilgiler vereceğiz.

yada  değil ya da yazılır.

Şu malzemeleri de siz alıp bizi izleyin, ya da siz onlarla hiç uğraşmayın gidip biraz içme suyu bulun kamp için.

Ya bildiklerini gidip polise bir bir anlatırsın ya da ben gidip daha fazlasını senin yerine yaparım, bütün detaylardan söz ederim onlara.

Türkçe’de özellikle iki sözcüğün yan yana gelerek oluşturduğu yeni sözcük ya da sözcük öbeklerinin nasıl yazıldığı çok karıştırılır. Türkçe’yi yazım kılavuzuna uygun bir şekilde kullanmak isteyenlerin sık sık yazılışını merak ettikleri sözcüklerden biri de ‘ya da’ dır.

Ya da ne demek: Seçenek belirtmek anlamına gelen ya da aynı değerde tutulan iki seçeneği veya bir başka seçeneği anlatmak için kullanılan bağlaçtır.

Ya da nasıl yazılır?

Bu kelimenin ya da, yada olarak yazıldığı sorgulanır. Bu kelimenin doğru kullanımı ya da şeklinde olmalıdır. Yani ayrı yazılmalıdır.

(✘) Yada (Yanlış kullanım)
(✔) Ya da (Doğru kullanım)

Ya da cümle içinde kullanımı:

  • Sen ya da o buradan gidecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.