Yalnız Efe kitabının kısa özeti

Yalnız Efe kitabının kısa özeti

Yalnız Efe, Türk kısa hikâyeciliğinin kurucularından olan ve en fazla okunan yazar unvanı taşıyan Ömer Seyfettin'in en fazla okunan hikâyesi. Kitabın en yakın ilk basım tarihi 1970'dir.

Yalnız Efe Konusu

Hikâyede Kezban isimli genç bir kızın uğradığı haksızlık sonucunda; kendisi ve mağdur duruma düşen halk için, zalimlere ve halkı soyan kişilere karşı verdiği amansız mücadele anlatılıyor.

Yalnız Efe Kitap Özeti:

Eski zamanlarda bir köyde Yörük hoca diye bilinen ve halk tarafından çok sevilen bir adam varmış. Bu adam ve halk başka bir köyde yaşayan faizci Eseoğlu’ndan yaptığı işlerden bıkmışlardır. Eseoğlu bütün halkın topraklarını haciz ettiği gibi köy halkını da eşkıya olarak tanıtmaktadır. Günlerden bir gün Yörük hoca Eseoğlu ile karşılaşır. Eseoğlu Yörük Hoca’dan borç para ister. O sırada Yörük hoca’nın yanında alınteri ile kazandığı parası vardır. Yörük hoca isteği parayı ona mecburen verir. O günün üzerine uzun zaman geçer ama yörükoğlu  parasını alamamıştır. Bu durum üzerine parasını istemeye gidince Eseoğlu’nun yanında çalışan adamları tarafından öldürülür. Babasının öldüğün duyan kızı Kezban yıkılır. Olayı araştırmak ister nasıl olduğunu kimin yaptığını bilmek ister aslında tahmin etmektedir bu kişi Eseoğlu’ndan başkası değildir. Her yere başvursa da hiç sonuç çıkmaz. Kezban bunun üzerine dağa çıkıp eşkıya olur. Artık ona herkes dağda Yalnız Efe der Bir süre sonra Eseoğlu’nu görür ve babasının intikamını alır. Artık hayatını haksızlıklarla mücadeleye adayan biridir.

Yalnız Efe hikayesinin kahramanları:

Kezban: Daha sonra intikam için dağlara çıkıp yalnız efe olur. Cesur ve mert olan Kezban babasının tek çocuğudur. Evlenmemiştir.
Eseoğlu: Kötü bir karakterdir. Faizcidir, merhametsizdir. Köylüye borç verip faizle insanları sömürür. Yörük Efe'nin cinayetini işlettiren kişidir.
Yörük Hoca: Köyde saygı duyulan biridir. Kezban'ın babasıdır.

Hikayede geçen mekan:
Hikaye Kezban'ın yaşadığı köy ve Eseoğlu'nun olduğu kasabada geçer.

Hikayedeki zaman:
Hikayede net bir zaman belirtilmez. Hikaye iki avcıdan birinin diğerine Yalnız Efe'nin hikayesini anlatmasıyla başlar. Hikaye içerisinde geriye gidilir, Kezban'ın Yalnız Efe olup dağlara çıkışına kadar gider.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
363
703
668
103
64
71
278
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.