Yaşadığınız yeri düşünerek, coğrafi özelliklerin insanların yaşayış tarzı ve ekonomik faaliyetleri üzerindeki etkisi

Yaşadığınız yeri düşünerek, coğrafi özelliklerin insanların yaşayış tarzı ve ekonomik faaliyetleri üzerindeki etkisi

Yaşadığınız yeri düşünerek, coğrafi özelliklerin insanların yaşayış tarzı ve ekonomik faaliyetleri üzerindeki etkisi hakkında sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Coğrafi özellikler insanların hayatlarında önemli bir yere sahiptir. Coğrafya insanların hayatlarında yaşam tarzının oluşmasını da sağlar. Göller, akarsular, denizler çevresi insanların yerleşim alanı olarak seçtiği coğrafyadır. Dağların yamaçları, ovalar ve vadiler insanların yaşadığı yerlerdir.

Yaşadığımız coğrafya özelinde tarım, hayvancılık ve sanayi faaliyetleri yapılmaktadır. Coğrafyanın etkisi olarak tarım ve hayvancılık iklim, yeryüzü şekilleri, bitki örtüsü ve toprak özelliklerine göre yapılmaktadır.

Ülkemizde tarım alanları çok geniş yer kaplamaktadır. Çünkü üç farklı iklim türü bulunmaktadır. Toprak özellikleri de bu iklimlere göre şekillenmekte ve bitki örtüsünü etkilemektedir.

Coğrafi özelikler bir bölgede yaşayan insanların yaşayış tarzlarını ve ekonomik faaliyetlerini şu şekilde etkiler;

  • Giyim
  • Tarım, hayvancılık
  • Evlerin yapılış şekli
  • Geçim kaynakları

Örneğin, soğuk iklimlerdeki giyimle, sıcak iklimlerdeki giyimler farklıdır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
77
239
557
31
56
23
250
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.