Yükseköğretim programlarına başvurabilmek için en az kaç puan almak gerekir

Yükseköğretim programlarına başvurabilmek için en az kaç puan almak gerekir

2021 Yükseköğretim programlarına başvurabilmek için en az kaç puan almak gerekir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Yükseköğretim Programının Türüİlgili Puan TürleriPuan/Başarı Sırası Koşulu
Ön lisans programlarını tercih edebilmek içinTYTEn az 150 puan
Özel yetenek gerektiren lisans programlarına ön kayıt yaptırabilmek için (Devlet Konservatuvarlarının / Konservatuvarların lise devresi mezunlarının Konservatuvarların lisans devresine yerleştirilmesinde merkezî sınav puanı aranmaz.)TYTEn az 150 puan*
Özel yetenek gerektiren öğretmenlik programlarına ön kayıt yaptırabilmek içinTYTEn düşük 800 bininci (800.000)*
Merkezi yerleştirme yapılan lisans programlarını tercih edebilmek içinİlgili puan türündeEn az 180 puan

* Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlarda engelli öğrenciler için (bedensel engelli, görme engelli, işitme engelli, MR (mental retardasyon) ile “yaygın gelişimsel bozukluklar” (otizm spektrum bozuklukları (OSB), Asperger sendromu, RETT sendromu, dezintegratif bozukluklar, sınıflanamayan grupta yer alan yaygın gelişimsel bozukluklar)), engelli olduklarını belgelemeleri kaydıyla, öğretmenlik programları hariç olmak üzere TYT puanının 100 ve üzerinde olması gerekmektedir. Öğretmenlik programları için Y-TYT’de en düşük 800 bininci sırada olması gerekmektedir (Ek puansız yerleştirme puanının başarı sırası dikkate alınır.).

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.