1. HABERLER

  2. ANLAM BİLGİSİ

  3. Zalim kelimesinin zıt ve eş anlamı
Zalim kelimesinin zıt ve eş anlamı

Zalim kelimesinin zıt ve eş anlamı

Zalim acımasız ve haksız davranan, zulmeden anlamına gelmektedir. Zalim kelimesinin zıt anlamlısı mazlum, şefkatli, merhametli, adil kelimeleridir. Zalim kelimesinin eş anlamı ise acımasız ve gaddardır.

Zalim kelimesinin zıt anlamlısı mazlum, şefkatli, merhametli, adil kelimeleridir.

Zalim kelimesinin TDK anlamı nedir?

Acımasız ve haksız davranan, zulmeden anlamına gelmektedir.
"Malumatlı ve kuvvetli bir vükela heyeti zalim olamaz."

Zalim kelimesinin eş anlamı, yakın anlamı, anlamdaşı nedir?

Acımasız, Gaddar

Zalim kelimesi ile ilgili atasözleri ve anlamları

Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste - Alma mazlumun ahını çıkar yavaş yavaş da denilmektedir. Bu atasözünde “mazlum”u, çaresiz, güçsüz kişi olarak nitelendirebiliriz. Mazluma zulmeden, mazluma acı çektiren ise mutlaka bir gün bu yaptıklarının cezasını çekecektir. Mazlumun ahı yerde kalmaz. Mazlum kişi kendisine zulmedene beddua ederse, bu beddua yerde kalmaz, zalimden bir şekilde çıkar. Mazlum insan zaten bir şey yapacak durumda değildir, böyle insanlara zulmetmenin bir mantığı olamaz. Mazluma yardım etmek ve kişinin erdemini göstermek varken, zulmetmek elbette karşılıksız kalmıyacaktır
 
Adalet ile zulüm bir yerde barınmaz - Bu iki şey tamamen bir birinin karşıtıdır. Hak, hukuk ve doğruluğun bulunduğu yerde zulüm olamaz, zalimler bulunamaz. Zulmün bulunduğu yerde ise hak yeme, sömürü, eğrilik, azgınlık vardır ve orada da ne adalet ne de âdil vardır.
 
Zor kapıdan girerse, şeriat bacadan çıkar - Zorbaların, zalimlerin bulundukları yerde baskı, zulüm ve haksızlık hüküm sürer. Dolayısıyla böyle bir yerde Yüce Allah`ın buyrukları çiğnenmiş, ortadan kaldırılmış demektir.
 
Zalim sözcüğünün zıt anlamının (karşıt anlamlısının) doğru olmadığını yada başka bir zıt anlamı olduğunu düşünüyorsanız lütfen yorum yazarak bize bilgi verin.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.