10. Sınıf Meb Felsefe Sayfa 89 Cevapları

10. Sınıf Meb Felsefe Sayfa 89 Cevapları

10. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Sayfa 89 Bir Düşün Soruları ve Cevaplarına yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Bir Düşün

Aşağıda verilen metni okuyup metinden hareketle soruları cevaplayınız.

Filozof olmasının yanı sıra fizik alanındaki çalışmalarıyla bilinen Aristoteles (MÖ 322-384), aynı maddeden yapılmış iki cismin aynı yükseklikten bırakıldığında ağır olanın hafif olana göre daha önce yere ulaşacağını belirtmiştir. Bu görüşü Galilei (MS 1564-1642), havadaki direncin az bir etkisinin dışında iki cismin aynı anda yere ulaşacağını söyleyerek eleştirmişti. İddiasının doğruluğunu kanıtlamak için bilim insanlarını ünlü Pisa Kulesi’nin önüne çağırdı. Galilei, önce elinde bir ve on kilodan oluşan iki gülle ile Pisa Kulesi’ne çıktı ve sonra aynı anda iki gülleyi yere bıraktı. Daha sonra orada bulunan bütün insanlar iki güllenin aynı anda yere düştüğünü ve birlikte toprağa çarptığını gördüler.
Alexandre Koyre (Aleksandr Koyre), Bilim Tarihi Yazıları

Sorular

1. Deneyle kanıt göstermeyi neden daha önce kimse denememiştir? Yorumlayınız.
Cevap
: Akıllarına gelmemiştir ya da uygun koşullar oluşmamıştır.

2. Galilei’nin görüşü kabul edilmeli midir? Yorumlayınız.
Cevap:
Aksi ispatlanana kadar evet kabul edilmelidir. Çünkü deney ve gözleme aynı zamanda şahitlere de dayanmaktadır.

3. Bilimsel açıklama her durumda işe yarar mı? Yorumlayınız.
Cevap
: Hayır her durumda işe yaramaz. Mesela insanın rüya görmesini sadece bilimsel bulgular üzerinden ya da metafizik konuları salt bilgi üzerinden yorumlamak işe yaramayabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
0
1
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.