10. Sınıf Meb Felsefe Sayfa 95 Cevapları

10. Sınıf Meb Felsefe Sayfa 95 Cevapları
10. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Sayfa 95 Uygulama Soruları ve Cevaplarına yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Uygulama

1. Fen bilimlerinin (fizik, kimya vb.) sosyal bilimlere (psikoloji, sosyoloji vb.) göre daha önce felsefeden ayrılmasının nedenini açıklayınız.
Cevap
: Fen bilimleri ya da pozitif bilimler olarak adlandırdığımız fizik, kimya, biyoloji vb. alanların, felsefi yöntemlerden ayrılarak bilimsel yöntem üzerine oturtulmasının nedeni araştırma nesnelerinin daha somut olmasıdır. Ancak sosyal bilimler kümesi içerisinde yer alan psikoloji, sosyoloji, siyaset, tarih gibi alanların araştırma nesneleri pozitif bilimlerinki kadar somut değildir. Örnek olarak kimya içerisinde meydana fenomenleri inceleyelim. Suyun hangi elementler ile oluştuğuna, hangi koşullardan nasıl davrandığına dair soruların cevapları, gözlem ve deneyler ile kolayca saptanabilir.

2. Bu çağda bilim, felsefeye göre daha ön planda mıdır? Örneklerle açıklayınız.
Cevap
: Öyle gibi görünse de sonuçta felsefe düşünsel olarak bilimi desteklemezse ortaya bilimsel çalışmalar ve sorgulamalar çıkmayacağı için sadece görünürde ön planda olduğu sanılır.

3
1
3
0
2
2
3
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.