10. Sınıf Semih Ofset Felsefe Sayfa 171 Cevapları

10. Sınıf Semih Ofset Felsefe Sayfa 171 Cevapları

10. Sınıf Semih Ofset Yayınları Felsefe Sayfa 171 Sorularını ve Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Şehrin her tarafına yayılan reklam panolarının, ilanların, reklamların, televizyonların insanları kör etmesine izin vermemek için insanın insanla ve doğayla olan bağını güçlendirmek gerekmektedir. Bireyler ve kurumlar, kültürel değerleri bu görselliğin malzemesi hâline getirmekten kaçınmalıdır. Hayal etme, üretme, düşünme, tasarlama gibi
insanın en önemli temel niteliklerini yeniden canlandırmak için hayatımızda kitaplara yer açmalıdır. Televizyon ve sinema kitabı tüketmektedir. Her kitap insan için zengin bir hayal deneyimidir. Bu nedenle insanları televizyondan, sosyal medya ve Genel Ağ’ın sahte gerçekliğinden uzak tutmak; iyi kitaplarla tanıştırmak yaşadığımız sorunu bir ölçüde de olsa dizginlememizi sağlayabilir.

1. Menin konusu nedir?

Cevap: İnsan doğadan kendini soyutlarsa mutsuzluğa ve kör bir bilince hapsolmuş olur.

2. Yazarın savunduğu argüman nedir?

Cevap: Yazar günümüz sosyal medyanın insanı özünden uzaklaştırdığını ve insanın hayal gücünü azalttığını savunmuştur.

3. Metinde söz edilen konunun varlık ve bilgi felsefesiyle ilişkisi nedir? Açıklayınız.

Cevap: İnsanın varlığının bilincine varması ile ilgili bilinci açıklar. Bilgi olarak ise doğanın bilgisi yerine kendisine yaramayan bilgiyi tercih etmesiyle bilincini köreltmesi anlatılır.

4. İnsanın metalaşması ne demektir? Açıklayınız.

Cevap: İnsanın ruhundan ve vicdanından sıyrılarak sadece bir madde olarak alınıp satılabilen harcanabilen ve değersizleştirilen bir eşyaya dönüşmesi kast edilir.

5. Değerlerin tüketilmesi ifadesinden ne anlıyorsunuz?

Cevap: İnsanın gerek bireysel gerekse de toplumsal değerleri vardır. Bu değerler onu var eder. Ama bu değerlerden uzaklaşır bunların içini boşaltırsa kendi varlığının değerini de düşürür anlayışı aktarılır.

6. Metinde günümüz dünyasına hangi eleştiriler getirilmektedir? Değerlendiriniz. Tespitlerinizi aşağıdaki noktalı yerlere not ediniz.

Cevap: Günümüz dünyasının insanı sadece çıkar amaçlı eylemlere yöneltmesi etrafında değer adına her şeyi maddesel yani maddi anlamda değerlendirmesi eleştirilmektedir.

Kaynak:Haber Kaynağı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.