10. Sınıf Tuna Felsefe Sayfa 71 Cevapları

10. Sınıf Tuna Felsefe Sayfa 71 Cevapları

10. Sınıf Tuna Matbaacılık Felsefe Kitabı Sayfa 71 Düşünelim Soruları ve Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Düşünelim

Aşağıdaki görselleri inceleyip, metni okuyarak soruları cevaplayınız.

Yukarıdaki şekillerde orta kısımda bulunan daireler aynı büyüklüktedir ama soldaki daha büyük algılanır.

Yatay çizgiler aynı uzunluktadır ama üstteki daha uzunmuş gibi algılanır.

Sorular

1. İnsanlar duyu organlarıyla doğru bilgiye her zaman ulaşabilir mi?
Cevap
: İnsanlar duyu organlarıyla doğru bilgiye her zaman ulaşamayabilirler, çünkü duyu organlarının algılama yetenekleri sınırlıdır ve ayrıca duyu organları tarafından algılanan bilgiler zaman zaman yanlış yorumlanabilir. Örneğin, bir deniz fenerinin bekçisi ile Amiral gemisinin komutanı arasında meydana gelen iletişim sırasında, Amiral gemisinin komutanı “sisler içinde cılız bir ışık” gördüğünü söylemiştir, ancak bu ışık aslında 15. deniz fenerinin bekçisinin evinden çıkmış bir ışıktı.

2. Doğru, insanın bulunduğu yere göre değişir mi?
Cevap
: Doğru, insanın bulunduğu yere göre değişebilir, çünkü insanların dünyayı anlama ve anlamlandırma yolları kendi kültürlerine, inançlarına ve deneyimlerine göre değişebilir. Örneğin, Amiral gemisinin komutanı, deniz fenerinin bekçisinin rotayı değiştirme isteğini, yalnızca kendi filosunun güçlü olduğunu vurgulamak amacıyla yolladığı bir mesaj olarak yorumlarken, deniz fenerinin bekçisi kendi evinin ve ailesinin güvenliğini koruma amacıyla rotayı değiştirme isteğini yollamıştır. Bu nedenle, insanların doğru bilgi anlayışı kendi perspektiflerine göre değişebilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
123
207
6
10
4
4
63
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.