11. Sınıf Anadol Biyoloji Sayfa 119 Cevapları

11. Sınıf Anadol Biyoloji Sayfa 119 Cevapları

11. Sınıf Anadol Yayıncılık Biyoloji Sayfa 119 Sıra Sizde Soruları ve Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Sıra Sizde

Sınıfta gruplar oluşturunuz. Kan ve kemik iliği bağışının önemi ile ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla (broşür, kamu spotu, anket vb.) çalışmalar yapınız. Çalışmanızı hazırlarken grup arkadaşlarınızla yardımlaşınız ve iş birliği yapınız. Hazırladığınız çalışmayı sınıfta bir sunumla arkadaşlarınızla paylaşınız.

Bu çalışma için aşağıdaki önerilerden yararlanabilirsiniz.

1. Kızılay web sitesi Genel Ağ adresini ziyaret ediniz. Bulunduğunuz bölgede Türk Kızılayı şubesi varsa ziyaret ediniz. Belge, broşür, poster gibi materyaller alma imkânınız varsa alıp inceleyiniz. Kan ve kemik iliği bağışıyla ilgili bilgi toplayınız.

Hastanın kardeşinden, akrabalarından veya akraba dışı bir vericiden ‘kemik iliği’ veya “çevre kanı” kök hücreleri alması işlemine allojeneik (aynı tür farklı bireyden) kök hücre nakli denilmektedir.

Eğer allojenik bir naklin, alıcı için en uygun seçenek olduğuna karar verilirse verici olacak bir donör bulunması gerekiyor. Başarılı bir naklin gerçekleştirilebilmesi için; donörün genetik kodlamasının (DNA’sı), hastanınkine mümkün olabilecek en benzerinin bulunması önem taşıyor.

Kök hücreler kemik iliğinden elde edilirse ‘kemik iliği’ nakli”, dolaşan kandan elde edilirse ‘çevre kanı kök hücre nakli”, yeni doğan bebeğin göbek kordonundan elde edilirse ‘kordon kanı kök hücre nakli” olarak isimlendirilmekle beraber her üçüne de tarihsel süreçten gelen bir isimlendirme olan ‘kemik iliği nakli’ denmesi yanlış değildir.

2. TÜRKÖK (Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi) hakkında bilgi toplayınız.
Cevap: TÜRKÖK (Türkiye Kök hücre Koordinasyon Merkezi), akraba dışı hematopoetik kök hücre nakli ihtiyacı olan hastalar için Sağlık Bakanlığı, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Kan, Organ, Doku Nakli Hizmetleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren bir merkezdir. Amaç, verici sayısının yüksek olduğu bir havuz oluşturmak, en uygun vericiyi en kısa sürede bulmak, nakil öncesinde, sırasında ve sonrasında üçüncü taraflarla koordinasyonu sağlamaktır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
11
58
22
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.