17 milyon öğrenci için yarın ders zili çalacak

17 milyon öğrenci için yarın ders zili çalacak
Yeni eğitim-öğretim yılı yarın başlıyor. Yaklaşık 17 milyon öğrenci ve 800 bin öğretmen, zillerin çalmasıyla ders başı yapacak.

Okulöncesi ve ilköğretim birinci sınıfların geçen hafta eğitime başladığı okullarda gerekli hazırlıklar tamamlanmış durumda.

12 yıllık zorunlu eğitimle tanışan öğrenciler, bu yıl ilkleri yaşayacak. Yenilikler bazı aksaklıkları da beraberinde getirecek. Yeni sistem, mevcut öğrenci sayısında artışa neden odu. Takviye derslikler yapılmasına rağmen özellikle büyük şehirlerin göç alan bölgelerindeki okullarda yoğunluk olması bekleniyor. Bu yıl, öğrenciler için planlanan yeniliklerden bazıları şunlar: 4+4+4'ün ikinci ve üçüncü kısmında seçmeli ders uygulamasına geçilecek. Kur'an, siyer ve Alevilik gibi dersler, ilk kez diğer seçmeli derslerle birlikte müfredatta yer alacak. Ancak bu derslere girecek öğretmen sıkıntısı, yarın ders başı yapılacak olmasına rağmen devam ediyor. Yıllardır askerler tarafından verilen ve askerî vesayeti okullara yansıttığı eleştirisine neden olan milli güvenlik dersleri artık okutulmayacak. Fiziki koşulları yenilenen okullar, kaynaştırma eğitimi kapsamında engelli öğrencilere kapısını açacak. Üniversite giriş sınavında tüm liseler aynı katsayı uygulamasına tabi olacak. Herhangi bir lise öğrencisi üniversite sınavında az veya fazla ek puan alamayacak. Birinci yarıyıl 25 Ocak 2013 Cuma günü sona erecek. Öğrenciler 28 Ocak-8 Şubat 2013 tarihleri arasında yarıyıl tatiline girecek. İkinci yarıyıl ise 11 Şubat 2013 Pazartesi günü başlayacak ve son ders zili 14 Haziran 2013 Cuma günü çalacak. Okulun ilk günü olan 17 Eylül Pazartesi, İstanbul'da trafik çilesini önlemek için toplu taşıma araçları öğlene kadar ücretsiz olacak.

Kaynak:

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.