1. HABERLER

  2. ALES-DGS

  3. 2017 e-ALES ve ALES Sınav Takvimi
2017 e-ALES ve ALES Sınav Takvimi

2017 e-ALES ve ALES Sınav Takvimi

ÖSYM 2017 yılın iki tane e-ALES iki tanede normal ALES sınavı yapacaktır.

e-ALES İLE ALES ARASINDA FARK NEDİR ?

Sınavın elektronik ortamda uygulanması ve sınav ücretinin daha fazla olması hariç e-ALES ile ALES arasında hiçbir fark yoktur. e-ALES'te güz ve bahar dönemi olarak yıllardır uygulanan ALES gibi sonuçlarının açıklandığı günden itibaren 3 (üç) yıl geçerli olacaktır.

e-ALES'TE SINAV SÜRESİ DEĞİŞİR Mİ ?

Bilindiği üzere, 120 soruluk ALES'te daha önceden 150 dakika veriliyor ve sınavda adayların süre konusunda şikayetleri gün geçtikçe artıyordu.

Bunun üzerine 18 Aralık 2016 tarihinde yapılan Sonbahar ALES'le birlikte sınav süresi 150 dakikadan 180 dakikaya çıkartıldı. Dolayısıyla, ilk defa elektronik ortamda yapılacak bu sınavda da süre değişmeyecektir.

e-ALES HANGİ İLLERDE YAPILACAK ?

ÖSYM'nin İstanbul, Ankara ve İzmir'de olmak üzere üç elektronik sınav merkezi bulunmaktadır. Bunlardan özellikle Ankara'da geçen yılın sonunda faaliyete alınan Esenboğa Elektronik Sınav Merkezinin kapasitesi çok fazladır. Burada aynı anda 5 bin adayın elektronik sınava girmesine olanak sağlayan bir hizmet verilmektedir.

e-ALES İÇİN KONTENJAN NE KADAR BELİRLENİR ?

Bu yılın ilk e-YDS sınavı için Ankara'da 4000, İstanbul'da 431 ve İzmir'de 72 kişilik sınav kontenjanı belirlenmişti. Elektronik ortamda yapılacak olan ALES'e talep fazla olabileceğinden Ankara için sınav kontenjanının 5.000'e çıkartılabileceğini tahmin ediyoruz.

e-ALES'TE SINAV ÜCRETİ NE KADAR OLUR ?

Yaklaşık iki yıldır uygulanmakta olan e-YDS için belirlenen başvuru ücreti 200 TL'dir.

e-ALES'te de rakamın aynı olacağını düşünüyoruz.

e-ALES'E GİREN İLKBAHAR VE SONBAHAR ALES'E GİREBİLİR Mİ ?

Bunun için engelleyici bir hüküm veya açıklama bulunmamaktadır.

e-ALES'e BAŞVURU NASIL YAPILIR ?

Bu tip sınavlara başvurulardaki en önemli sorunlardan biri başvuruların çok kısa sürede bitmesidir. Bununda en önemli sebeplerinden biri sınavın sadece Ankara, İstanbul ve İzmir'deki e-sınav uygulama binalarında yapılması ve sınav kontenjanın sınırlı olmasıdır. Ancak, Ankara'da açılan büyük e-sınav merkezi sonrası başvurular başlar başlamaz kontenjanların dolacağını düşünmüyoruz. Ancak, tedbirli olmak açısından başvuru işlemleri için aşağıdaki tavsiyelerimizi okumanızı öneriyoruz :

- Sınava başvurular saat 14.00'te başlamaktadır. Bu saatten yaklaşık 15 dakika önce ÖSYM'nin sitesinde yer alan ÖDEME İŞLETİM SİSTEMİNDE başvuru ekranına girdikten sonra sürekli F5'le sayfayı yenileyerek e-ALES sınavının sistemde gelmesini beklemelisiniz.

- Daha sonra "e-ALES" sınav başvuru ekranına geldikten sonra TC Kimlik Numarasının öncelikle girilmesi zorunludur. Bu kısmı geçtikten sonra ise elektronik sınav merkezleri ile ilgili tercihinizi yapmalısınız.

- Bundan sonra, kredi kartı ödeme ekranı gelmektedir. Burada da başvuran diğer adayların önüne geçmek ve hızlı bir şekilde başvuruyu tamamlamak amacıyla kredi kartı bilgilerinizi bir başka Word dosyasından kopyalayarak ekrana yapıştırılabilirsiniz.

- Diğer bir önemli konuda bazı kredi kartları 3D secure işlemi istediğinden, ödeme ekranında telefonunuza gelecek mesajı hızlıca yazmak adına cep telefonunuzun yanınızda olması yararlı olur.

- Öte yandan, işlemler bittikten sonra aday işlemleri sisteminden başvurunuzun geçerli olup olmadığını kontrol etmenizde yarar vardır. Sınava katılmak için sınav ücretini ödeyen adaylardan geçerli fotoğrafı olmayanlar, fotoğraf güncelleme işlemlerini başvuru tarihleri içinde ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden yapabilmektedir.

Son olarak, bu yıl uygulanacak e-ALES ve ALES sınavları ile ilgili takvime aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.

2017 YILI e-ALES ve ALES SINAV TAKVİMİ

SINAV ADI

BAŞVURU TARİHLERİ

SINAV TARİHİ

SONUÇ AÇIKLAMA

e-ALES

20 Ocak-02 Şubat 2017

11 Şubat 2017

11 Şubat 2017

ALES

15 Mart-23 Mart 2017

07 Mayıs 2017

08 Haziran 2017

e-ALES

06 Temmuz-20 Temmuz 2017

29 Temmuz 2017

29 Temmuz 2017

ALES

26 Eylül-04 Ekim 2017

19 Kasım 2017

21 Aralık 2017

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.