1. HABERLER

  2. AYT - TYT - YDT - YKS

  3. 2019 AYT Sınavında hatalı soru var mı
2019 AYT Sınavında hatalı soru var mı

2019 AYT Sınavında hatalı soru var mı

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) kapsamında 16 Haziran’da yapılan Alan Yeterlilik Testleri (AYT) Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 testinin tarih bölümündeki 33’üncü; fen bilimlerinde ise kimyadaki 24’üncü sorunun hatalı olduğu iddia edildi.

YKS ÜNİVERSİTE SINAVI SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM'nin yayınladığı sınav takviminde yer alan bilgiye göre, 15-16 Haziran'da gerçekleştirilecek olan 2019 üniversite sınavının sonuçları 18 Temmuz 2019 tarihinde açıklanacak.

Sonuçlar, ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresi üzerinden görüntülenebilecek.

Kültür Eğitim Kurumu uzmanlarına göre, 29’uncu tarih sorusunun cevabı farklı olabilir. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı’nın açıklamasında doğru seçenek C şıkkı olarak gösteriliyor. Ancak eğitimcilere göre doğru şık B de olabilir. Eğitimciler bunun nedenini şöyle açıklıyor: “Soruda yılların verilmesi, bunun dikkate alınarak çözüm yapılmasını gerektiriyor. 1620’li yıllarda merkezi otorite bozulmaya başladı, tımar sahipleri tımarlarını bırakarak merkezi otoritenin yanına, İstanbul’a gidip yeniçeri ocaklarına katıldı, rüşvet ve iltimasın da etkisiyle yeniçeri sayısı arttı. Bu durum, kapıkulu askerlerinin sayısını (devletteki etkinliğini, nüfusunu) arttırdı ancak önem kazanmasına neden olmadı. Dolayısıyla birinci öncül tartışmaya açık. Doğru cevap C olarak kabul edilmiş. Ancak öncül tartışmalı olduğundan doğru cevap B şıkkı olabilir.”

Daha önce AYT Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 testinin tarih bölümündeki 33’üncü; fen bilimlerinde ise kimyadaki 24’üncü sorunun hatalı olduğu iddia edilmişti. ÖSYM, Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) matematik bölümünde hatalı bir sorunun ise iptal edildiğini açıklamıştı.

İŞTE O SORU

29. Osmanlı Devleti’nde, 1560 civarında yaklaşık 40 bin kapıkuluna yılda 1200 yük akçe kadar ulufe verilirken, 1620 civarında 100 bin kapıkuluna 4000 yük akçelik ulufe verilmiştir. Bu bilgiyle Osmanlı Devleti’nde;

I. Kapıkulu askerleri önem kazanmıştır
II. Hazine giderleri artmıştır
III. Tımarlı sipahi sayısı artmıştır
yargılarından hangilerine ulaşılabilir?

A) Yalnız I
B) Yalnız II
C) I ve II
D) II ve III
E) I, II ve III

ŞIKLARIN HEPSİ DOĞRU
Kültür Eğitim Kurumları tarih zümresinin açıklamasına göre, ‘Tekâlif-i Milliye Emirleri’nin sorulduğu soruda tüm şıklar doğru. Soruda, “Başkomutan Mustafa Kemal Paşa’nın 7-8 Ağustos 1921’de yayımladığı Tekâlif-i Milliye Emirleri’nde Türk ordusunun hangi alandaki ihtiyacından bahsedilmemiştir?” deniliyor. Şıklarda A) Motorlu taşıt, B) Silah ve cephane, C) Kılık kıyafet, D) İnsan gücü, E) Haberleşme aracı seçeneklerine yer veriliyor. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı’nın açıklamasında doğru seçenek E şıkkı olarak gösteriliyor. Ancak uzmanlar, Tekâlif-i Milliye Emirleri arasında telefonun da bulunduğunu, haberleşme dışında bir işlevi olmadığı için E şıkkının da doğru olduğunu belirtiyor.

İFADE YANLIŞ
Uğur Okulları, Kültür ve Fen Bilimleri Eğitim Kurumları kimya zümreleri AYT Fen Bilimleri Testi kimya alandaki 24’üncü sorunun hatalı olduğunu savunuyor. Uzmanlara göre, soru kökünde ifade edilen ‘MgSO4 içeren sulu çözelti’ ifadesi doğru değil, bunun ‘MgSO4 eriyiği’ olarak verilmesi halinde şıklar anlam kazanıyor. Ayrıca uzmanlar, sulu çözeltide, öncelikle hidrojen gazının açığa çıkacağını, ardından magnezyum metali birikeceğini belirtiyor. Soruda sadece magnezyumun açığa çıktığı zaman isteniyor. Bu haliyle hidrojenin açığa çıkış süresi hesaba katılmadığı için sorunun hatalı olduğu iddia ediliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum