2020 TYT Türkçe testindeki Mabel Matiz sorusu

2020 TYT Türkçe testindeki Mabel Matiz sorusu

2020 Üniversite sınavının Temel Yetenek Testi sınavı sona erdi. Gözler 2020 TYT soru ve cevaplarına çevrilmişken sınav sonrası TYT Türkçe testindeki bir soru sosyal medyanın gündemine oturdu.

2020 YKS'nin ilk oturumu olan Temel Yetenek Testi TYT sona erdi. Sınav sonrası TYT soru ve cevapları beklenirken testlerle ilgili sosyal medyada yapılan yorumlar gündemin ilk sıralarına yerleşti. Özellikle TYT Türkçe testindeki bir soru akıllara doğrudan Mabel Matiz'i getirdi.

Peki, TYT Türkçe testi Mabel Matiz sorusu neydi? İşte, 2020 TYT Türkçe testi içerisinde akıllara Mabel Matiz'i getiren soru...

TYT TÜRKÇE'DE MABEL MATİZ SORUSU

Esas itibariyle TYT Türkçe testinde Mabel Matiz doğrudan konu alınmadı. Sadece Mabel Matiz'in "Fırtınadayım" şarkısının bir sözüne yer verilerek ne ifade ettiği soruldu. Sınava girenlerden alınan ilk bilgilere göre TYT Türkçe testinde "Gözümün gördüğü, göğsümün bildiği ile bir değil" cümlesinde anlatılmak istenen nedir?" şeklinde bir soru soruldu.

Soruda geçen "Gözümün gördüğü, göğsümün bildiği ile bir değil" cümlesi ise aynı zamanda Mabel Matiz'in "Fırtınadayım" şarkısında yer alıyor.

Mabel Matiz kimdir

Mabel Matiz, 31 Ağustos 1985 tarihinde Mersin'in Erdemli ilçesinde dünyaya gelmiştir. Gerçek adı Fatih Karaca'dır. Mabel adını Kumral Ada Mavi Tuna adlı romanda yer alan Tuna karakterinin takma adından alır. Matiz ise, müziğini en iyi tanımladığına inanarak adına eklediği ve «çok sarhoş, düşkün kimse» anlamlarına gelen eski Yunanca kökenli argo bir kelimedir.
 
Mabel, çocukluğunu ve ilk gençlik yıllarını, Erdemli'de geçirmiştir. İlkokulu Tömük Dr. Mustafa Erden İlkokulu'nda, ortaokul ve liseyi Erdemli Anadolu Lisesi'nde tamamlamış; 2003'te üniversite eğitimi için İstanbul'a yerleşerek 2008'de İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nden mezun olmuştur. 2011 ‘de İstanbul Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku yüksek lisans bölümüne girmiş ve 2014’te eğitimini yarıda bırakmıştır.
 
Lise ve üniversite yıllarında kısa süreli gitar ve şan dersleri almış, üniversitede ilk müzik çalışmaları sayılabilecek birkaç cover grubu denemesinden sonra kendi içine dönerek kendi şarkılarını yazmaya ve daha sonradan adını duyuracağı ilk kişisel ev kayıtlarını almaya başlamıştır. 2008'den bugüne, gitar vokal ağırlıklı kaydettiği şarkılarını ve cover demolarını kişisel web sitesi üzerinden anonim olarak yayınlamıştır.
 
Mabel Matiz, ilk albümü Mabel Matiz'i 11 Mayıs 2011‘de piyasaya sürmüş ve bu albümden 5 şarkıya klip çekmiştir. Mabel Matiz, aynı zamanda Teoman, Göksel, Ceyl'an Ertem gibi sanatçıların albümlerinde söz yazarı ve besteci olarak da bulunmuştur. 5 Ocak 2013'te 2. albümü Yaşım Çocuk'u yayınlamıştır.
13 Şubat 2015 tarihinde ise Can Güngör prodüktörlüğünde kaydettiği 3. albümü olan Gök Nerede'yi yayınlamıştır. Mabel Matiz'in dördüncü stüdyo albümü Maya, 20 Haziran 2018'de Doğan Music Company ve Zoom Music tarafından yayımlandı. Mabel Matiz, 1.72 metre boyunda, 63 kilo ve Başak burcudur.
 

Mabel Matiz Albümleri

 • 2011 – Mabel Matiz
 • 2013 – Yaşım Çocuk
 • 2015 – Gök Nerede
 • 2018 – Maya

Ödülleri

 • 2013 – Haliç Üniversitesi 2013'ün En'leri Ödülleri – Yılın En İyi Çıkış Yapan Sanatçısı
 • 2013 – Ege Üniversitesi 3.Medya Ödülleri – En İyi Çıkış Yapan Sanatçı
 • 2014 – 12.YTÜ Yılın Yıldızları Ödülleri – En Beğenilen Erkek Şarkıcı
 • 2014 – 2.Türkiye Müzik Ödülleri – En İyi Cover (Sultan Süleyman)
 • 2014 – 11.Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri – En İyi Cover/Uyarlama Şarkı (Sultan Süleyman)
 • 2014 – GQ Men Of The Year Ödülleri – Yılın Müzisyeni
 • 2014 – 41.Magnum Altın Kelebek Ödülleri – En İyi Çıkış Yapan Solist
 • 2015 – 12.Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri – En İyi Albüm (Gök Nerede)
 • 2015 – 1.Gossip Time Yıl Sonu Ödülleri – En İyi Erkek Şarkıcı
 • 2016 – 14.YTÜ Yılın Yıldızları Ödülleri – En Beğenilen Erkek Şarkıcı
 • 2016 – 5.TURKMSIC Yılın En'leri Ödülleri – Yılın En İyi Şarkısı (Gel)
 • 2016 – Ege Üniversitesi 5.Medya Ödülleri – En İyi Cover (Bir Hadise Var)

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
1
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.