1. HABERLER

  2. TARİH

  3. 31 Mart Olayı’nın bastırılması Osmanlı Devleti’ni nasıl etkilemiştir
31 Mart Olayı’nın bastırılması Osmanlı Devleti’ni nasıl etkilemiştir

31 Mart Olayı’nın bastırılması Osmanlı Devleti’ni nasıl etkilemiştir

31 Mart Olayı’nın bastırılması Osmanlı Devleti’ni nasıl etkilemiştir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

31 Mart Vakası (İsyanıAyaklanmasıOlayı yahut Hadisesi), II. Meşrutiyet'in ilanından sonra İstanbul'da yönetime karşı yapılmış büyük bir ayaklanmadır. Rumî Takvim'e göre 31 Mart 1325'te (13 Nisan 1909) başladığı için bu adla anılmıştır.

31 Mart Olayı, tarihte önemli bir olay olarak bilinmektedir. 1909 senesinde II. Abdulhamid Han tahtayken olan olayda Selanik’ten çıkıp gelen ordular, darbe yapmak kastıyla saraya yürümeye başlamışlardır. 31 Mart Olayı, Osmanlı Devleti’nin gücünü siyasi, askeri olarak oldukça zayıflatmıştır.

31 Mart Olayı‘ndan sonra Osmanlı Devleti’nin siyasi, askeri, idari, iktisadi gücü iyice zayıflamıştır. Devlet otoritesinde boşluklar meydana gelmeye başlamıştır. Bu da Osmanlı topraklarında isyanların yaşanmasına neden olmuştur. İsyanları bastıracak güçlerin yetersiz kalmasıyla da toprak kayıplarının yaşanması söz konusu olmuştur. 31 Mart Olayı bastırılsa da etkileri çok büyük olarak maddi ve manevi kayıpların yaşanmasına neden olmuştur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.