4. Sınıf Fen Bilimleri Kuvvetin Cisimler Üzerindeki Etkileri konu anlatımı

4. Sınıf Fen Bilimleri Kuvvetin Cisimler Üzerindeki Etkileri konu anlatımı

Kuvvet nedir, kuvvetin birimi ve örnekler nelerdir 4. Sınıf Fen Bilimleri Kuvvetin Cisimler Üzerindeki Etkileri konu anlatımını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Söz konusu kuvvet olduğu zaman kısaca hareket anlamına gelebilir. Çünkü kuvvet hareketle aynı oranda ilişkilidir. Örneğin bir şeyi bir yerden bir yere hareket ettirirken ya da bir yere taşırken mutlaka kuvveti kullanırız. Bunu hem insan kuvveti hem de teknolojik ürünlerin kuvveti üzerinden gerçekleştiririz.

Kuvvetin cisimler üzerindeki etkileri

Öncelikli olarak kuvvet nedir bunun tanımını yapalım ve ne olduğunu öğrenelim.

Kuvvet: Bir cismi hareket ettirmek, yönünü değiştirmek, durdurmak, yavaşlatmak ya da hızlandırmak için uyguladığımız etkiye kuvvet denir.

Hayatımızın her alanında bulunan kuvvet bize büyük kolaylıklar sağlar. Yapmak istediğimiz birçok şeyi gerçekleştirmemiz için bize olanak verir. Özellikle kuvvet sayesinde günlük yaşantımızda ele aldığımız ve yaptığımız birçok durum söz konusudur.

  • Kuvvet hareket etmeye cisimleri hareket ettirmemize yardımcı olur.
  • Hareket eden cisimlerin hareketini durdurmanızı sağlar. Eğer aşağıya doğru düşen bir cisim ile karşı karşıya kalırsanız bunu kuvvetle durdurabilirsiniz.
  • Hızla hareket eden madde ve cisimlerin hızını daha da arttırabilir ya da yavaşlamasını sağlayabilirsiniz. Bir bisiklet pedalının hızını uygulayacağınız kuvvet belirler.
  • Kuvvet uygulayarak cisimlerin yönlerinin değişmesini de sağlayabiliriz. Örneğin bir topa ayağınız ile vurarak onun farklı yönlere gitmesini sağlayabilirsiniz.
  • Kuvvet uygulayarak cisimler üzerinde gösterebileceğimiz bir diğer etki ise cisimlerin şeklini değiştirmektir. Sert ve katı olmayan cisimlere kuvvet uyguladığınız takdirde ona istediğiniz şekli verebilirsiniz. Bu duruma en iyi örnek oyun hamurlarıdır.
  • Kuvvet ile cisimlerin kırılmasına da neden olabilirsiniz. Bir çubuğa uygulanan kuvvet ile bu sert cismi kırabilirsiniz.
  • Kuvvetin cisimler üzerindeki etkisi esnek maddeler için de geçerlidir. Esnek maddelere kuvvet ile yüklenildiği zaman şekil değiştirebilir.
  • Kuvvet sadece maddelere değil insanlara da uygulanır. Bir kişiyi itmek, başka bir yere taşımak ya da itmek kuvvet konusuna girer. Tüm bu detaylara baktığımızda kuvvetin hayatımızın her alanında uygulandığı ve kuvvet uygulanmadan pek çok şeyin yapılamayacağı görülmektedir.

KUvvetin birimi nedir

Kuvvetin birimi F ile ifade edilir. Formulü ise F=m.a'dır. F, kuvvet; m, kütle; A 'da ivmedir. Kuvvetin Fen bilimleri alanına girişi ise Isaac Newton'dan gelmektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.