6. Sınıf Anadol Sosyal Bilgiler Sayfa 62 Cevapları

6. Sınıf Anadol Sosyal Bilgiler Sayfa 62 Cevapları

6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 62 Düşünelim Tartışalım Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Düşünelim Tartışalım

Öğrendiklerinizden yola çıkarak aşağıda verilen soruları cevaplayınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Anadolu nasıl Türk yurdu hâline gelmiştir?

Cevap: Büyük Selçuklu Devleti komutanlarından Danişment Ahmet Gazi tarafından Sivas, Tokat ve Niksar çevresinde kuruldu. Haçlı seferlerine karşı savaşarak Anadolu’nun Türk yurdu olarak kalmasına katkı sağladılar. Türkiye Selçuklu Devleti, Haçlı Seferlerine karşı mücadele ederek Anadolu’nun Türk yurdu olarak kalmasında önemli katkıda bulundu. Türkiye Selçuklu Devleti ile Bizans Devleti Miryokefalon Vadisi’nde karşı karşıya geldi. Miryokefalon savaşının kazanılması ile Anadolu kesin olarak Türk yurdu hâline geldi. Ayrıca Ahilik teşkilatı, Anadolu’nun Türk yurdu olması konusunda önemli katkılar verdi.

Anadolu’nun Türk yurdu hâline gelmesinde Pasinler, Malazgirt ve Miryokefalon savaşlarının etkileri nelerdir?

Cevap: Pasinler Savaşı’nın kazanılması ile Türkler Anadolu’ya yerleşmeye başladı. Malazgirt Savaşı ile Türkler Anadolu’ya geldi. Miryokefalon savaşının kazanılmasıyla Anadolu kesin olarak Türk yurdu hâline geldi.

Görseli Yorumlayalım

Aşağıda Türkiye Selçuklu Devleti döneminde Anadolu’da inşa edilen mimari eserlerden bazıları verilmiştir. Görselleri ve alt yazılarını inceleyerek bu eserlerin hangi amaçlarla yapıldığını tahmin etmeye çalışınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Türkiye Selçuklu Devleti döneminde Anadolu’da inşa edilen mimari eserler Türklerin Anadolu’ya yerleştiğini ve İslamiyet’i yayma çabalarını göstermektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1042
234
55
30
34
28
456
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.