9. Sınıf Gezegen Din Kültürü Sayfa 49 Cevapları

9. Sınıf Gezegen Din Kültürü Sayfa 49 Cevapları

9. Sınıf Gezegen Yayıncılık Din Kültürü Sayfa 49 Etkinlik Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Etkinlik

♦ “…Ondan başka tanrı yoktur. Onun zatından başka her şey yok olacaktır…” (Kasas suresi, 88. ayet.)
♦ “…Onun benzeri hiçbir şey yoktur…” (Şûrâ suresi, 11. ayet.)
♦ “Hayy (diri) ve kayyûm olan Allah’tan başka ilah yoktur.” (Âl-i İmrân suresi, 2. ayet.)
♦ “…Allah her şeyi çok iyi bilendir.” (Tevbe suresi, 115. ayet.)
♦ ”… Şüphesiz Allah, yapmakta olduklarınızı noksansız görür.” (Bakara suresi, 110. ayet.)
♦ “Göklerin ve yerin mülkü Allah’ındır. Dilediğini yaratır…” (Şûrâ suresi, 49. ayet.)

Yukarıda verilen ayetlerden hareketle Yüce Allah’ın (c.c.) sıfatlarını bilmenin tevhid inancının yerleşmesindeki yeri ve önemini arkadaşlarınızla değerlendiriniz.

Cevap: Bir’ Allah inancının, , tek Yaratıcı, tek Rab tanımanın açıkça ortaya konulmasıdır. ‘Tevhid’ aynı zamanda alemlerin Rabbi Allah (cc) tarafından insanlara gönderilen ilâhí dinin adıdır. Allah’ı zâtında, sıfatlarında, isimlerinde ve fiillerinde tek kabul etmek, eşi ve benzeri olmadığına iman edip ibâdet ile de O’nu birlemektir. Yani ibâdeti O’ndan başkasına yapmamak ve yalnız O’na tahsis etmektir. O doğurmamış ve doğurulmamıştır. O’na benzeyen, O’na eş ya da denk hiçbir şey de yoktur.” (112/İhlâs, 1-4) insanlar ya Tevhid Dinine, ya da şirk dinlerine inanırlar. Üçüncü bir yol yoktur insanın hayatında. “O, kendisinden başka hiçbir ilah olmayan Allah’tır. Gaybı da görünen âlemi de bilendir. O, Rahmân’dır, Rahîm’dir. O, kendisinden başka hiçbir ilah bulunmayan Allah’tır. O, Melik (mülkün gerçek sahibi), Kuddûs (her türlü eksiklikten uzak), Selâm (barış ve esenliğin kaynağı), Mü’min (güven veren), Müheymin (herşeyi gözetip koruyan), Aziz (izzet sahibi, her- şeye galip olan), Cebbar (azamet ve kudret sahibi, dilediğini yapan ve yaptıran), Mütekeb- bir’dir (büyüklükte eşi ve benzeri olmayan). Allah, onların ortak koştuklarından uzaktır. O, Hâlık (yaratan, yoktan var eden), Bâri’ (herşeyi kusursuz ve uyumlu yaratan), Musavvir’dir (varlıklara şekil veren). En güzel isimler O’nundur. Göklerdeki ve yerdeki herşey O’nu teşbih eder. O, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.” (Haşr suresi, 22-24. ayetler.)

Yukarıda verilen ayetlerden hareketle Yüce Allah’ın (c.c.) sıfat ve isimlerinin neler olduğuyla ilgili arkadaşlarınızla konuşunuz.

Cevap: Mümin kişinin Allah’ı tanıması amacıyla ilahi zatı nitelendiren kavramlara isim ya da sıfat denilir. Hay (diri), alim (bilen), halik (yaratan) gibi sıfat kalıbında kelimeler isim kabul edilirken, bunların masdarlarını oluşturan ve Allah’ın zatına nispet edilen kavramlar sıfat olarak değerlendirilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
4
27
0
0
0
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.