1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Abitur nedir
Abitur nedir

Abitur nedir

Abitur, Alman ortaöğretim sisteminde eyalete göre 12 veya 13 yıl eğitim ve son sınıfta yapılan beş ayrı merkezi sınav sonrasında ulaşılabilen en yüksek lise diplomasıdır. Abitur nedir, abitur diploması veren liseler hangileri detaylar haberimizde...

Abitur nedir?

Abitur diploma programı Alman lise bitirme sınavı olarak da nitelendirilir. Bu diplomaya sahip öğrencilerin yalnızca Almanya'da üniversitelere girebildikleri düşünülmesin. Abitur diplomasına sahip olan öğrenciler yalnızca Almanya'da üniversitelere gitmiyor. Abitur diploması birçok Avrupa ülkesinde ve ABD'de de tanınıyor ve üniversiteye girişi sağlıyor. 

Öğrencilerin lisede girdikleri ve sonu Abitur diplomasına giden sınavlar Hochschulreifeprüfung (Yüksek Okul Olgunluk Sınavı) olarak adlandırılıyor. 

Abitur (kısaca Abi), Alman ortaöğretim sisteminde eyalete göre 12 veya 13 yıl eğitim ve son sınıfta yapılan beş ayrı merkezi sınav sonrasında ulaşılabilen en yüksek lise diplomasıdır.

Abitur diploması hangi ülkelerde geçiyor?

Abitur diploması ile eğer İngilizce eğitim verecek bir üniversitenin programına başvuruyorsanız sizden dil yeterliliğinizi göstermeniz istenir. Bu da TOEFL ya da IELTS gibi uluslararası geçerliği olan sınavlarla gösteriliyor. 

Abitur yapmış olan öğrenciler Almanya, Avusturya veya İsviçre’de üniversite okumak istediklerinde Almanya'da Abitur yapmış öğrencilerle eşit konumda sayılıyor. 

Abitur için hangi dersler önemlidir?

Lise bitirme sınavı olarak kabul edilen Abitur diploması için Almanca, İngilizce, Matematik, Fizik, Kimya ve Bioloji dersleri notları önemli. Peki Abiturdiplomasının nasıl alınacağına gelince; yazılı ve sözlü olmak üzere öğrenciler iki sınava giriyor. Yazılı sınav 12. sınıfta genellikle şubat ayında yapılıyor. Yazılı Abitur sınavları Almanca, İngilizce, Matematik ve öğrenci tarafından seçilebilen bir fen dersinden gerçekleştiriliyor. 

Aynı yılın mayıs ayında ise bir başka seçilmiş fen dersinde ve bir veya iki başka dersten sözlü Abitur sınavları yapılıyor. Bu yazılı ve sözlü Abitur sınavlarının notları, Abitur ortalama notunun yüzde 50'sini belirliyor. 

Ayrıca öğrenciler 11. ve 12. sınıflarda Almanca, İngilizce, Matematik, Fizik, Kimya ve Bioloji olmak üzere 6 dersten her yarıyıl Abitur ile ilgili ön not alıyor. Bu ön notların hepsi Abitur ortalama notunun yüzde 50'sini oluşturuyor. 9. ve 10. sınıfların notları Abitur ortalama notundan sayılmıyor. Fakat içerikler ve öğrenilen çalışma biçimleri 11. ve 12. sınıflardaki dersler için önemli bir temel oluşturuyor. 

Abitur diploma notları nedir?

Alman not sistemine göre verilen Abitur notu 1 ile 6 arasında değişiyor. En başarılı not 1.0 sayılırken 4.0 üzeri (4.0 hariç) not alanlar Abitur diplomasını almaya hak kazanamıyor. 1.0 ile 2,0 arasındaki Abitur notu ise yüksek bir başarı anlamına geliyor. Abitur diploması hayat boyu geçerli oluyor. 

Abitur diploması veren liseler hangileridir?

Türkiye'de biri devlet biri de özel olmak üzere iki lise bu diplomayı veriyor. Bunlardan biri İstanbul (Erkek) Lisesi diğeri ise Özel Alman Lisesi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.