1. HABERLER

  2. ATASÖZLERİ ANLAMLARI

  3. Adam adama gerek olmasa her biri bir dağ başında olurdu
Adam adama gerek olmasa her biri bir dağ başında olurdu

Adam adama gerek olmasa her biri bir dağ başında olurdu

Adam adama gerek olmasa her biri bir dağ başında olurdu atasözünün anlamı, insanlar bütün gereksemelerini tek başlarına sağlayamazlar. Bunun için toplu yaşamak ve birbirlerine yardım etmek zorundadırlar.

Kişiler tek başlarına bir anlam ifade etmezler, bu yüzden başka insanların yardımlarına ihtiyaçları vardır. Haliyle topluluklar halinde yaşayarak dertlerini ve sorunlarını çözerler, iş imkanlarını yaratırlar. Bütün gereksinimlerin karşılanması için topluluklar halinde yaşanmalı, yardımlaşma ve dayanışma çerçevesi hayatta tutulmalıdır.

İnsanlar, tüm ihtiyaçlarını tek başlarına karşılayamazlar. Bu bakımdan, toplu hâlde yaşamak ve birbirlerine yardım etmek zorundadırlar.

Cümle içinde örnek kullanımı : Bir İnsan herşeyi tek başına yapamaz ne Atalarımız Adam adama gerek olmasa her biri bir dağ başında olurdu.

Açıklama ve kompozisyon : Herkesin kendisini düşündüğü, kimsenin kimseyi umursamadığı ve herkesin tek başına mücadele ettiği topluluklarda kişinin mutlu olması da başarıya ulaşması da çok zordur.
O yüzden insanlar bu dünyadaki ihtiyaçlarını giderebilmek için birbirine muhtaç şekilde yaratılmışlardır. İnsanların yalnız yaşaması, tek başlarına hayatlarını güzel bir şekilde yürütmesi çok zordur.

İnsanlar toplumsal yaşamda çoğu işte kendi başına başarı yakalamakta zorlanır. Çünkü her iş tek başına başarılan işler değildir. Bu nedenledir ki eskiden beri insanlar hep bir arada yaşamış, birbirine yardım etmiş ve karşılıklı etkileşim ve iletişim yolu ile daha güzel bir hayat sürdürmüşlerdir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.